Moskva smutní. Nepřátelské Česko s generálem Pavlem nebude konstruktivní

Favorit Kremlu Andrej Babiš, který prosazoval za každou cenu mír s Ruskem a zpochybnil i pomoc Polsku v rámci NATO, se nestal novým pánem na Pražském hradě. Pro Putina a spol. to není dobrá zpráva.

Moskva smutní. Nepřátelské Česko s generálem Pavlem nebude konstruktivní
Petr Pavel přichází do volebního štábu | foto Tomáš Novák, týdeník HROT

Rusko pozorně sledovalo, kdo na Pražském hradě nahradí Miloše Zemana, který v posledních deseti letech platil za jednoho z největších spojenců a přátel Putinova Ruska v rámci Evropské unie. Naděje Kremlu se upíraly na populistu a oligarchu Andreje Babiše, jenž svoje byznysové impérium postavil na bývalých členech Státní bezpečnosti.

Před druhým kolem prezidentské volby podpořili Babiše čeští komunisté, kteří už nejsou parlamentní stranou, a také proputinovský Zeman, který se od ruského diktátora odvrátil až po útoku Ruska na Ukrajinu před jedenácti měsíci. Babiš samozřejmě v ruských médiích zaujal i prohlášením, že by neposlal české vojáky na pomoc Polsku a Pobaltí v případě napadení Ruskem.

Naopak jednoznačné vítězství prozápadního generála Petra Pavla, který byl šéfem vojenského výboru NATO, vyvolalo v ruských nejvyšších politických patrech zklamání. Česko se totiž stále více vymaňuje s propagandistického vlivu Kremlu.

Dokládá to komentář místopředsedy Rady federace – obdoby českého Senátu – Konstantina Kosačeva. Pro státní agenturu RIA Novosti si postěžoval, že zlepšení vztahů mezi Moskvou a Prahou je v nedohlednu. I když jsou pravomoci českého prezidenta podle ústavy omezené, nelze očekávat, že nástupce Zemana zlepší vztah k současnému Rusku.

„Rozhodně nedojde ke změně k lepšímu, pokud jde o navrácení České republiky do konstruktivní pozice,“ uvedl místopředseda ruské horní komory parlamentu. Navíc dodal, že už nyní je Česko pod vedením premiéra Petra Fialy jednou z „nejnepřátelštějších evropských zemí vůči Rusku“. A protiruská rétorika Česka se s Pavlem dále změní k horšímu.

Druhé kolo prezidentských voleb v obrazech

Petr Pavel slaví vítězství Andrej Babiš během sčítání hlasů Petr Pavel s chotí Evou slaví vítězství v prezidentské volbě Alena Schillerová přichází do volebního štábu Andreje Babiše+31

Naopak západní média zvolení Pavla oceňují. Britský deník The Guardian připomenul, že se s Pavlem na Pražský hrad vrací ideály prvního porevolučního prezidenta Václava Havla. Prozápadní generál Pavel navíc vyhrál s nejvyšším počtem odevzdaných hlasů v historii přímé prezidentské volby a porazil na hlavu „populistického oligarchu“ Andreje Babiše, který strašil českou veřejnost válkou.

Pavlovi už ke zvolení gratulovala řada evropských politiků včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, o jehož „údajné“ podpoře často hovořil Babiš. Macron naopak napsal, že se těší, až nového českého prezidenta přivítá v Paříži. Pozitivní ohlasy na zvolení Pavla (kromě osobní gratulace slovenské prezidentky Zuzany Čaputové) už vyjádřili i prezidenti Rakouska, Německa, Polska a Ukrajiny.