Miliardy barelů ropy navíc. Firmy hlásí výrazné pokroky v technologiích těžby
Stále vyšší tlak, který se používá při těžbě ropy, rozšiřuje možnosti dobývání této nerostné suroviny.
Americký ropný gigant Chevron oznámil technologický průlom, který může celý těžařský průmysl obrátit vzhůru nohama. Zahájil totiž těžbu ropy a zemního plynu v projektu Anchor v Mexickém zálivu v hodnotě 5,7 miliardy dolarů (131 miliard korun) pomocí specializovaného zařízení, které může pracovat při ultravysokých tlacích, které jsou o třetinu vyšší, než jaké bylo dosavadní maximum.
Potenciálně to znamená prodloužení životnosti ropných a plynových polí nejen v Mexickém zálivu, ale na celém světě. Analytici oslovení agenturou Reuters uvedli, že to znamená možnost vytěžit až o pět miliard barelů ropy navíc, o které se dříve myslelo, že je pro těžbu nedostupná. Je to zhruba množství, které by vystačilo celému světu na padesát dní, protože se nyní v průměru spotřebuje denně sto milionů barelů ropy.
Plovoucí těžební plošina Anchor získává ropu až v hloubce 3 750 metrů, kde panují teploty obvykle okolo 121 stupňů Celsia. „Být schopni provést funkční vrt a mít to schválené také od regulačních orgánů, to je významné. Ukázali jsme, že to jde,“ pochlubil se prezident společnosti Chevron pro průzkum amerických ložisek ropy a plynu Bruce Niemeyer. Projekt Anchor se nachází asi 90 kilometrů od pobřeží Louisiany a má se skládat ze sedmi podmořských vrtů.
Vedení Chevronu počítá s tím, že novou vysokotlakovou technologii postupně rozšíří i na další vrty v Mexickém zálivu, kterých má nyní 390. Navíc se otevírají možnosti těžby tam, kde to dříve nebylo možné. I proto kalifornská firma počítá s tím, že její těžba ropy v zálivu vzroste do roku 2026 o padesát procent na 300 tisíc barelů ropy denně.
Podobná ropná pole jako v Mexickém zálivu jsou také u pobřeží Brazílie, Angoly a Nigérie, řekl analytik společnosti Rystad Energy Aditya Ravi. „Ropný průmysl udělal maximum pro bezpečnost vrtů a používání nových technologií,“ zdůraznila analytička Mfon Usorová z poradenské firmy Wood Mackenzie, která se zaměřuje právě na těžbu ropy v Mexickém zálivu.
Připomíná se totiž havárie plošiny Deepwater Horizon společnosti BP v roce 2010, kdy v Mexickém zálivu došlo k explozi, jež zabila 11 dělníků a došlo k obrovskému úniku ropy. Jednalo se o největší ropné zamoření amerického pobřeží v historii Spojených států.