Těžba dřeva (ilustrační foto)
Shutterstock.com
Zelené zlato
Lesy ČR loni po rozpuštění části rezerv zvedly zisk na skoro 5 miliard
Zhruba 40 procent dřeva Lesy ČR prodaly samy, 12 procent prodaly v aukcích a tři procenta dříví šly na samovýrobu.
čtk
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) loni zvýšil čistý zisk o 23 procent na 4,74 miliardy korun z 3,84 miliardy korun v roce 2023. V růstu zisku se projevilo především rozpuštění části rezerv na pěstební činnost a soudní spory ve výši 1,1 miliardy korun.
Bez vlivu rezerv by zisk činil 3,6 miliardy korun. Vyplývá to z výsledků, které dnes podnik zveřejnil. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v Česku. Státu podnik ze svých zisků a volných zdrojů loni odvedl 3,5 miliardy korun, tedy stejně jako v roce 2023.
Loňský zisk byl druhý nejvyšší za posledních devět let. Vyšší zisk v tomto období měl podnik v roce 2022 ve výši 5,03 miliardy korun.
Lesy ČR loni druhý rok po sobě hospodařily v podmínkách, kdy jejich výkony již neovlivňovala kalamita kůrovce s vysokými těžbami dřeva. Loni podnik těžbu dřeva zvýšil o 4,2 procenta na 8,1 milionu metrů krychlových, kůrovcová těžba meziročně klesla o 51 procent na 0,79 milionu metrů krychlových.
Na vrcholu kůrovcové kalamity v roce 2020 podnik vytěžil přes 14 milionů metrů krychlových dřeva, z nichž 9,6 milionu metrů krychlových tvořila kůrovcová těžba.
Tržby Lesy ČR loni zvýšily o čtyři procenta na 14,72 miliardy korun. Přes takzvanou komplexní zakázku, kdy si dřevo těží a prodávají v soutěžích vybrané lesnické firmy, podnik loni prodal 44 procent dřeva. Zhruba 40 procent dřeva Lesy ČR prodaly samy, 12 procent prodaly v aukcích a tři procenta dříví šly na samovýrobu.
„Podařilo se nám přesně naplnit plánované dodávky dříví v nejvýznamnějších dřevinách i sortimentech a vyhovět trvale vysoké poptávce. Tuzemským regionálním dřevozpracujícím podnikům jsme dodali přes půl milionu metrů krychlových dřeva,“ uvedl generální ředitel podniku Dalibor Šafařík.
Výdaje na investice Lesy ČR zvýšily o necelé procento na 2,06 miliardy korun. Více než polovina šla do stavebních investic. Ty se týkaly především rekonstrukcí a výstavby lesních cest poškozených v době kůrovcové kalamity a při loňských podzimních povodních na Moravě.
„Lesy ČR sečetly škody (z povodní) za 3,2 miliardy korun s tím, že obnova lesní infrastruktury a vodohospodářských staveb potrvá minimálně do roku 2030. Vše podnik financuje převážně z vlastních zdrojů,“ uvedl Šafařík.
Prioritou podniku, který měl loni v průměru 3815 zaměstnanců, zůstává obnova lesů po kalamitě. Loni podnik zalesnil 16 911 hektarů lesa po 17 176 hektarech předloni. Na pěstební činnost šlo 3,5 miliardy korun, z toho do obnovy lesa 1,2 miliardy korun.
Podnik se stále více zaměřuje na přirozenou obnovu, jejíž podíl na zalesnění loni vzrostl na rekordních 34 procent. Na většině holin po kůrovci již roste nový les, plocha holin loni meziročně klesla o pětinu na 20 449 hektarů.