Komentář: Proč už nepostavíme nové Vinohrady

Musíme připustit, že nás živí soukromý sektor, a vytvořit pro něj stabilní právní prostředí bez alibistických překážek.

Komentář: Proč už nepostavíme nové Vinohrady
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Přes hektické události posledních měsíců by mělo ministerstvo pro místní rozvoj odeslat koncem měsíce na vládu nový stavební zákon. Doufejme, že se to podaří. Přes vlnu kritiky, která jeho tvorbu provázela, pro mne osobně otázka nezní, zda se podaří nový stavební zákon schválit, ale v jaké podobě se schválí. Jeho neschválení si jako země nemůžeme dovolit, tedy pokud nehodláme pokračovat v destrukci naší ekonomiky a tím i občanů této země. 

Navíc se v době zasažené pandemickou krizí musíme dobře připravit na rychlé zotavení ekonomiky země, která se bez kvalitních zákonů, včetně toho stavebního, bude uzdravovat velice obtížně. Dobře zpracovaný a dokončený nový stavební zákon jako jeden ze základů prosperujícího státu musí odrážet všechny principy zjednodušení a zefektivnění výstavby, samozřejmě s ohledem na společenské potřeby.

Cestou prosperity, nebo bankrotu

Na pevném základě nového stavebního zákona je však třeba vystavět celou navazující legislativu. Je pro mne zcela nepochopitelné, jak moc si jsme ochotni jako národ škodit. Nesmí se přece stát, že se podzákonnými normami svážeme natolik, že už nikdy nedokážeme postavit třeba další nové Vinohrady, kde se lidem tak dobře bydlí. A to je přitom současná situace.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit