Je libo bílkoviny ze shnilých řas? Startup Poseidona vyrábí jídlo z mořského odpadu

Dvě španělské vědkyně – Sònia Hurtado a María Cermeño – založily startup zaměřený na výrobu alternativních potravin. Po počátečních neúspěších se jim nyní daří vyrábět bílkoviny z biologického odpadu, kterého jsou moře po celém světě plná.

Je libo bílkoviny ze shnilých řas? Startup Poseidona vyrábí jídlo z mořského odpadu
Zakladatelky startupu Poseidona Sònia Hurtado a María Cermeño | Foto: Poseidona

Lze z různých druhů invazivních mořských řas a shnilé mořské biomasy vyrábět jídlo, které budou lidé opravdu chtít jíst? Na tuto otázku se pokoušejí odpovědět dvě Španělky. Založily startup Poseidona, sbírají řečený mořský odpad a vyrábějí z něj rostlinné bílkoviny (proteiny).  

Za startupem, založeným v roce 2023, stojí dvě vědkyně odbornice na potravinářské výrobní technologie. Tou první je Sònia Hurtado, která v minulosti například působila jako vědecká ředitelka ve společnosti Current Foods vyrábějící altzernativní mořské plody a druhou je rostlinná biochemička María Cermeño se zkušenostmi v oblasti extrakce rostlinných bílkovin. 

K přeměně sesbírané biomasy na rostlinný proteinový koncentrát využívá Poseidona podle webu TechCrunch zejména enzymatickou hydrolýzu, což je známá a hojně užívaná metoda při recyklace plastů či výrobě etanolu. Tyto postupy pak kombinuje s dalšími technologiemi a výsledkem je koncentrát rostlinných bílkovin, který se dá využívat jako náhrada tradičních sojových bílkovin. 

Proteinový koncentrát
Foto: Poseidona

Poseidona se z počátku potýkala s nejrůznějšími těžkostmi. První prototypy měly například nevhodné organoleptické vlastnosti, což přeloženo do lidské řeči znamená, že byly pro lidské smysly odpudivé: jejich chuť připomínala houby a zároveň měly načervenalou barvu. „Naším cílem je, aby byly proteiny vizuálně přitažlivé a v žádném případě z nich nebylo poznat, že v podstatě pocházejí ze zkažených mořských řas,“ říká Sònia Hurtado.  

Podle ní je ale i přes počáteční porodní bolesti mnoha takových projektů nesmírně důležité, že se díky intenzivní práci potravinářských technologů a dalších vědců dostávají alternativní zdroje potravin do popředí. Planeta je přelidněná, a proto musíme začít na maximum využívat všechny možné zdroje. Můžeme totiž brzy dosáhnout bodu, kdy už žádné nebudou.

Pokud vývoj proteinového koncentrátu půjde podle plánů, mohl by se finální produkt na trhu objevit na sklonku roku 2024. K výraznému posunu výzkumu a vývoje totiž přispělo prvotní (pre-seed) investiční kolo, v němž startup Poseidona získal 1,1 milionu eur od společností Faber, Dozen Investments, Sprout & About, ProVeg International a WA4STEAM (Women for STEAM).  

TechCrunch ale upozorňuje, že Poseidona není jediným startupem, který se zabývá přeměnou mořských řas na potraviny. Například společnost Pacifico Biolabs, která vyvíjí fermentační proces pro výrobu alternativních mořských plodů, oznámila v únoru 2024 zisk zhruba tří milionů eur v pre-seed investičním kole.