Google je globální technologický lídr a rád by jím byl i nadále, proto se nebojí investic do budoucnosti (ilustrační obrázek)
Hrot 24, vytvořeno umělou inteligencí
Vyhozené peníze?
Google sází na jadernou fúzi. Uzavřel historickou dohodu a chce revoluci v energetice
Americký technologický gigant podepsal vůbec první korporátní smlouvu o odběru energie z jaderné fúze. Partnerem je firma Commonwealth Fusion Systems, která chce v USA do začátku 30. let postavit první komerční fúzní elektrárnu.
editor
Jaderná fúze byla dlouho považována za „svatý grál“ energetiky – zdroj téměř neomezené, čisté energie bez emisí skleníkových plynů.
Přestože vědecké pokusy probíhají již desítky let, až poslední roky přinesly technologické průlomy a výrazný příliv financí. Nejnověji oznámil investici i jeden z největších hráčů na poli technologií – společnost Google. Píše o tom specializovaný energetický web Oilprice.com.
Podle definice Mezinárodní agentury pro energii (IEA) spočívá jaderná fúze ve slučování dvou lehkých atomových jader do jednoho těžšího, přičemž se uvolňuje obrovské množství energie.
Reakce probíhá v extrémně horkém plazmatu, které musí být udržováno v malém objemu, aby došlo ke srážkám jader. K dosažení fúze je třeba teplota přesahující deset milionů stupňů Celsia.
Na rozdíl od dnes používaného štěpení, které je založeno na rozdělování těžkých jader, je fúze považována za bezpečnější a ekologičtější.
Společnost Commonwealth Fusion Systems (CFS), která vznikla jako spin-off z MIT v roce 2018, vyvíjí fúzní zařízení SPARC – tokamak ve tvaru prstence.
Cílem je dosáhnout čistého energetického zisku, tedy aby fúze generovala více energie, než kolik je potřeba na její udržení. Firma již získala přes dvě miliardy dolarů a plánuje výstavbu první fúzní elektrárny v americké Virginii začátkem 30. let.
Tento týden se CFS podařilo uzavřít historickou dohodu – Google se stal prvním firemním odběratelem jejich budoucí fúzní energie.
Amerika sedí na pokladu za miliardy. Uhelný popílek ukrývá vzácné kovy pro baterie i soláry
Alphabet, mateřská společnost Googlu, podepsala první přímý korporátní kontrakt na dodávku energie z fúze. Generální ředitel CFS Bob Mumgaard označil partnerství za klíčový krok k překonání technologických výzev. „Bez odvážného cíle a spolupráce nemůžeme takové výzvy nikdy zvládnout,“ řekl pro agenturu Reuters.
Pro Google to není první krok směrem k fúzi – už v roce 2021 investoval do CFS 1,8 miliardy dolarů. Aktuální dohoda je součástí nové investiční vlny, která by měla firmě pomoci urychlit vývoj i komercializaci.
Celosvětově se dnes vývojem komerčně využitelné jaderné fúze zabývá kolem 50 soukromých společností. Celkové investice do tohoto odvětví přesáhly devět miliard dolarů.
Státy jako USA, Čína nebo členové EU vnímají vývoj fúze jako novodobý závod o technologickou dominanci – srovnatelný s vesmírným závodem minulého století.
Zatímco CFS pracuje na své verzi tokamaku, největší mezinárodní projekt v této oblasti vzniká na jihu Francie. Projekt ITER, na kterém se podílí přes 30 zemí včetně USA, Číny, Ruska, Japonska či EU, má ambici vybudovat nejvýkonnější magnet světa pro udržení fúzního plazmatu. Zahájení provozu a první generování plazmatu se očekává až v roce 2033.
Čína však budí pozornost i mimo projekt ITER. V únoru se objevily satelitní snímky obřího výzkumného zařízení, což vyvolalo spekulace o výrazném čínském náskoku.
Čína podle expertů investuje do fúze mezi jednou a půldruhou miliardou dolarů ročně. USA za éry dnes již bývalého prezidenta Joea Bidena vyčlenily přibližně 800 milionů dolarů ročně, přičemž i tam vývoj postupuje rychle kupředu.
Důvodem celosvětového zájmu je především potenciál technologie. Fúze může nabídnout masivní objemy čisté energie bez emisí skleníkových plynů, bez nebezpečí havárií jako v případě štěpných reaktorů a bez dlouhodobého radioaktivního odpadu. Navíc je možné ji provozovat kdekoliv na světě, což snižuje geopolitickou závislost na fosilních palivech.
Přesto zatím není jasné, kdy a zda vůbec se podaří dosáhnout komerčního provozu. Technické výzvy jsou stále obrovské a v současnosti neexistuje fúzní reaktor, který by dosáhl pozitivní energetické bilance.
Ale rostoucí počet investic a průlomů napovídá, že někdejší vize se může stát realitou rychleji, než se dříve myslelo.