Glosa: Je podle Babiše parazitem a nulou také Alena Schillerová?

Když se Babiš dostane do ráže, plácá páté přes deváté, jeho věty často nedávají smysl anebo svým útočným projevem nevědomky střílí do vlastních řad.

Glosa: Je podle Babiše parazitem a nulou také Alena Schillerová?
Alena Schillerova a Andrej Babiš | foto Profimedia.cz

Vzhledem k tomu, že už není premiérem a ani se z něj nestal nový prezident, není Andrej Babiš (ANO) už tolik na očích, jako když byl osm let členem vlády. Také nejspíš proto nemalou část veřejnosti Babiš opět překvapil: svým projevem ve Sněmovně, který byl mimo jiné plný nevybíravých útoků na jiné politiky.

Když se Babiš dostane do ráže, plácá páté přes deváté, jeho věty často nedávají smysl anebo svým útočným projevem střílí do vlastních řad – aniž by si to samozřejmě v danou chvíli uvědomil. 

Jako příklad poslouží Babišovo napadání ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN), kterému mimo jiné vyčetl, že je ve své funkci, aniž by ho lidé zvolili v řádných volbách. Začalo to tím, že se Dvořák při rozpravě v dolní komoře parlamentu ohradil proti Babišovu tvrzení o nové totalitě a připomněl mu jeho předlistopadovou minulost.

„Uráží mě, když někdo, kdo má zásadně jinou zkušenost s totalitou, kdo jí sloužil, prosperoval na ní, spolupracoval s ní, tady dnes znehodnocuje význam slova totalita použitím slov ‚nová totalita‘ na současnou realitu,“ prohlásil ministr Dvořák.

To si Babiš nenechal líbit: „Ten pán tam na konci, kdo ho zvolil? Nač tam je tento zbytečný ministr, tenhle parazit? Nikdo ho nezvolil. Co vy tu vystupujete? Nedostal jste ani jeden hlas, tak zalezte do díry,“ obořil se na Dvořáka.

Jenže ani jeden hlas nedostala před pár lety také jistá Alena Schillerová, současná předsedkyně poslaneckého klubu ANO, kterou Babiš v jedné části svého projevu nazval Alenkou. Babišova Alenka byla v letech 2017 až 2021 ministryní financí, a v letech 2019 až 2021 dokonce místopředsedkyní jeho vlády. Jenže ji v té době také nikdo nezvolil, to až v parlamentních volbách v říjnu 2021, předtím nebyla poslankyní ani senátorkou. 

Takže Babišovou optikou je (byla) Alenka také nulou a parazitem?