Fond IFIS má další cíl. Sbírá pohledávky za Helske

Schyluje se k další velké insolvenční kauze. A opět je u toho investiční fond IFIS advokáta Marka Indry, který obkličuje investiční skupinu Helske s dluhopisy za 1,5 miliardy.

Fond IFIS má další cíl. Sbírá pohledávky za Helske
Marek Indra | IFIS

V pondělí IFIS oficiálně oslovil investory do dluhopisů slovenské investiční skupiny Helske s tím, že převezme jejich věřitelskou pozici. Helske v posledních dvou letech vydala dluhopisy zhruba za 1,5 miliardy korun na rozvojové projekty v Německu, kde chtěla vybudovat moderní pečovatelská centra pro seniory. Projekt se však zadrhl. Aktuálně jsou některé dluhopisy už po splatnosti a kolem skupiny, do které patří také průmyslová část na Slovensku, začínají kroužit dravci. 

Dluhopisy skončily u stovek investorů v Česku, na Slovensku a také třeba ve Slovinsku. Očekává se právně podobně složitý proces jako v případě skupiny Arca Investments, kde je objem dluhů přece jen řádově vyšší. A stejně jako v případě skupiny Arca je u toho aktivistický fond IFIS. 

„Čím větší je podíl na celkových pohledávkách, tím spíše můžeme uplatňovat svůj vliv a přeneseně samozřejmě vliv svěřených pohledávek. Rádi bychom proto získali největší věřitelskou pozici, a tím i možnost aktivně kontrolovat celý proces,“ vysvětluje obecně své angažmá Marek Indra s tím, že některé pohledávky už IFIS kontroluje a o další se uchází. Investorům nabízí zastoupení za desetinu z vymožené částky.

„Problémy tohoto typu firem mají obvykle dost obdobnou šablonu. Velké množství vydaných dluhopisů s příliš vysokým úrokem, kterému neodpovídá výkonnost aktiv,“ dodává Indra. 

Mezi nejzajímavější aktiva Helske patří jednak továrna na stavební materiály – hlavně speciální sádrokarton – v Levoči a pak projekty na domy pro seniory v Německu. „Tam je pokračování v projektech s otazníkem, nicméně určitý hmotný majetek tam je,“ podotýká Indra. 

IFIS ale v případě slovenské skupiny zřejmě rozjíždí poněkud komplexnější hru. Průmyslovou část Helske totiž před časem ovládl Jan Čermák a jeho společnost Servis-24. Ta byla na Slovensku ohlášena jako nový strategický investor projektu. Akce IFIS zřejmě nebude nepřátelským aktem vůči Čermákovi a jeho pozici, spíše naopak.

Připomeňme, že brněnský pohledávkový spekulant Čermák úzce spolupracuje s IFIS při obléhání skupiny Arca Investments a dlouhodobě platí za investiční tandem.  

„Ano, došlo k prodlení splatnosti některých dluhopisů. Aktuálně ve spolupráci s novým vlastníkem skupiny Helske, společností Servis-24, řešíme situaci za pomoci investora tak, aby věřitelé dostali alespoň část své investice zpět,“ dodává ředitel komunikace Helske Rudolf Karafiát a odmítá, že by skupina měla skončit v insolvenci.