České předsednictví: Evropě to osladíme 2.0

Naplno se rozjíždějí přípravy na české předsednictví Radě Evropské unie v roce 2022. V balíku je 1,2 miliardy korun.

České předsednictví: Evropě to osladíme 2.0
Kontroverzní Entropa Davida Černého reprezentovala Česko v roce 2009. I pro rok 2022 vyčlenil stát část prostředků navzdory nižšímu rozpočtu na kulturní počiny. | Profimedia.cz

Firemní vánoční večírky letos nebudou. Mnozí si tak ušetří pocit ranní trapnosti po nočním dovádění. Pro eventovou branži to však znamená mimořádně nepříjemné zakončení velmi těžkého roku. 

Na obzoru se však rýsuje lukrativní příležitost, na které by si přeživší firmy mohly částečně zahojit ztráty. České předsednictví Radě Evropské unie sice odstartuje až v červenci 2022, intenzivní přípravy se však rozjíždějí už nyní. Stát na prestižní půlroční kolotoč jednání vyčlenil minimálně 1,236 miliardy korun, přičemž 584 milionů padne právě na uskutečnění 250 akcí v čele s velkým summitem, na který do Prahy dorazí špičky členských zemí i unijní politiky. První výběrová řízení na jejich organizaci jsou už v běhu a zájem sáhnout si na peníze z předsednictví projevily špičky oboru. 

Skromný rozpočet

Půjde teprve o druhé předsednictví Česka v Radě. To první v roce 2009 dopadlo, jak známo, neslavně. Jiří Paroubek v polovině turnusu ke svému vlastnímu překvapení shodil vládu Mirka Topolánka a Česko mělo mezinárodní ostudu. Až do letošního rozhodnutí Ústavního soudu se pak táhla takzvaná kauza ProMoPro, spojená s předraženým ozvučením. V případu bylo nakonec odsouzeno devět podnikatelů a stát vyčíslil škodu téměř na miliardu korun. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit