Dva kohouti na šrotišti

Korejský výrobce elektroniky Samsung změnil od ledna recyklační firmu, handrkování o stovky milionů korun může začít.

Dva kohouti na šrotišti
Sběr elektrospotřebičů a recyklace fungují v kolektivních systémech dvěma způsoby. Buď se z vybrané částky financuje zpracování elektrozařízení, které je v daném roce sebráno. Nebo nastupuje zálohový systém, z nějž se platí sběr a recyklace konkrétních značek za předem stanovené období. | Tomáš Turek týdeník HROT

Na první pohled nemůže být moc nudnějších oborů než sběr a recyklace staré elektroniky a elektrospotřebičů. Ráno objedete sběrná místa, svezete elektroniku, odpoledne ji rozeberete a roztřídíte, vlevo plast, vpravo kovy, dozadu věci do spalovny. Od výrobců inkasujete recyklační poplatek, odečtete náklady na výše uvedenou činnost a zbytek peněz vám zůstane. Jednou za čas uspořádáte osvětovou kampaň a tak stále dokola. 

Zdání klame, na českém trhu s recyklací elektroodpadu právě zuří tvrdý boj mezi dvěma největšími konkurenty, společnostmi Rema Systém a Asekol. Ne že by v minulosti byl úplně klid, ale od konce loňského roku situace neustále eskaluje. Tehdy se korejský výrobce a prodejce elektroniky Samsung nedohodl po patnácti letech na dalším pokračování spolupráce se společností Asekol a s účinností od ledna 2020 přešel s exkluzivní smlouvou o sběru a recyklaci svého elektroodpadu ke konkurenční společnosti Rema. 

V Asekolu se první měsíce roku nedělo zdánlivě nic (pokud nepočítáme, slušně řečeno, rozladění z odchodu Korejců). Firma nicméně dál pokračovala ve sběru a recyklaci výrobků Samsungu, až na konci července oznámila, že tak činí na své náklady a že s touto „dobročinností“ končí. „Spotřebiče Samsung jsme půl roku sbírali na vlastní náklady, převážně kvůli možnému ekologickému dopadu na města a obce. Dostali jsme se ale na tak vysoké množství odpadu, že je už nejsme schopni financovat z našich zdrojů,“ oznámil tehdy předseda představenstva Asekolu Jan Vrba.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit