Komentář: Doktoři nejsou, Ukrajince ale nebereme

Proud uprchlíků před válkou na Ukrajině představuje pro Česko zatěžkávací zkoušku, ve které zatím podává většina zúčastněných obdivuhodné výkony. Zároveň se ukazuje, jak zoufale nepružná je byrokracie, která se vystavěla třeba kolem zdravotnictví

Komentář: Doktoři nejsou, Ukrajince ale nebereme
ilustrace Vojtěch Velický, týdeník HROT

Už řadu let se v této oblasti propracováváme do personální krize, jak starší ročníky nemá kdo nahradit. Zejména v méně prosperujících regionech je dostupnost v četných odbornostech, včetně základů v primární péči, opravdu mizerná.

Lékařské fakulty v Česku nezejí prázdnotou, počet absolventů je ve srovnání s průměrem vyspělých zemí asi o pětinu vyšší, ale jednak nezanedbatelnou část tvoří zahraniční studenti, kteří neplánují v Česku zůstat, jednak o některé obory není zájem, a už vůbec ne o převzetí ordinace na venkově.

Nejsme jediní, kdo má tyto problémy, ale v čem jsme pozoruhodní, je snaha nijak si neulehčovat situaci tím, že chybějící zdravotnický personál dovezeme ze zemí mimo EU. Jasně že nechcete přijímat lidi, kteří mají vykonávat odbornou práci, „na blind“, ale přečtěte si pravidla a časové lhůty, které musejí absolvovat lékaři třeba zrovna z Ukrajiny, aby jim bylo povoleno praktikovat v Česku.

Aby systém zvládl nápor, potřeboval by vyčarovat 410 doktorů na každých sto tisíc lidí. Ve srovnání s Polskem i Německem je naše aprobační bariéra mnohem vyšší a lhůty delší. Ústní zkouška v češtině je nastavena tak, že kdo neprojde, musí znovu absolvovat i písemné testy, za ty zaplatit a vrátit se v podstatě na začátek fronty.

Kdo toto vymýšlel, zcela evidentně nechtěl žádné „cizáky“. A kdo na tom chce nadále trvat, zaslouží si vyhřátý pokojíček v pekle.