Dárek Trumpovi? Bobby Kennedy mladší jde do prezidentských primárek proti Bidenovi

Robert Francis Kennedy Jr., prominentní antivaxer a ochránce životního prostředí, jde proti vlastní partaji.

Dárek Trumpovi? Bobby Kennedy mladší jde do prezidentských primárek proti Bidenovi
Robert Francis Kennedy Jr. | foto Profimedia.cz

Robert F. Kennedy Jr. podal minulou středu oficiální přihlášku do prezidentských primárek americké Demokratické strany, v nichž chce z Bílého domu dostat stranického kolegu Joea Bidena.

Je to potřetí, co se člen rodiny Kennedyových snaží úřadujícího demokratického prezidenta sesadit. V roce 1968 Kennedyho otec Robert vyzval Lyndona Johnsona, který vzápětí oznámil, že o druhé celé funkční období nebude usilovat. V roce 1980 Kennedyho strýc Ted provedl totéž Jimmymu Carterovi a tvrdou primární kampaň jen těsně prohrál. (Carter později na celé čáře prohrál s Ronaldem Reaganem.) 

Komplikace pro Bidena

Oba zmínění příbuzní Roberta juniora byli americkými senátory a více či méně uznávanými osobnostmi a později se stali pro celou generaci demokratů ikonami. Bobby mladší však nic takového není. Hlasitý protivakcinační aktivista, který dlouho mluvil o (neexistující) souvislosti mezi dětskými vakcínami a autismem, nikdy předtím žádnou politickou funkci nezastával a ani se o ni neucházel.

Přesto má RFK II. potenciál zkomplikovat demokratické primárky mnohem více než Marianne Williamson, spisovatelka ve stylu New Age, která je dosud jedinou oficiální prezidentovou vyzývatelkou. Kennedy Jr. kandiduje jako potomek jedné z mála politických dynastií, které v americké politice zbyly. Kromě toho byl dlouho v čele prominentní ekologické neziskové organizace Riverkeeper; je hlasitým ekologem toho typu, jenž horlivě brojí proti jaderné energii.

Kennedyho oznámení se tak trochu čekalo. V březnu navštívil stát New Hampshire, tradiční dějiště prvních primárek; před několika týdny tweetoval odkaz na svoji webovou stránku, na které stálo: „Pomozte mi rozhodnout se, zda kandidovat na prezidenta.“ Proč se v Bidenově týmu nenašel nikdo, kdo by to Kennedymu rozmluvil, není známo.

Nejvyšší prioritou jeho kampaně má být snaha „ukončit zkorumpovanou fúzi mezi státní a korporátní mocí, která zničila naši ekonomiku, rozbila střední třídu, znečistila naši krajinu a vody, otrávila naše děti a připravila nás o naše hodnoty a svobody.“ To zní noblesně, než si uvědomíte, že tím, kdo bude mít z Kennedyho tažení největší prospěch, je Donald Trump.

Kovaný antivaxer

Co přitáhne k souboji Biden–Kennedy pozornost bez pochyb, jsou Kennedyho názory ohledně očkování. Ještě před pandemií byl RFK II. semeništěm dezinformací o vakcínách; dokonce jeho vlastní sourozenci, jinak proslulí vzájemnou loajalitou, je odsoudili. V roce 2019 údajně na Samoi pomohl šířit nákazu spalničkami. Poté se logicky stal hlasitým odpůrcem očkování  proti covidu-19; v projevu na loňské washingtonské protiočkovací demonstraci dokonce srovnával vakcinaci s holocaustem.

Kennedy se uchází o úřad ve chvíli, kdy je politický vliv jeho rodiny na nejnižším bodě za posledních téměř sto let. Když jeho synovec Joe Kennedy III. předloni neuspěl ve snaze sesadit úřadujícího senátora Eda Markeyho, bylo to vůbec poprvé, kdy kdokoli jménem Kennedy prohrál ve státu Massachusetts volby. V současné době nezastává nikdo z rodiny poprvé od roku 1946 (kdy vstoupil do politiky pozdější prezident JFK) žádnou veřejnou funkci.