ilustrační foto

Archiv

Čínský jaderný únik

Čínská elektrárna Tchaj-šan znervózněla světový jaderný dozor

Jan Brož

Jan Brož

redaktor

Radiační situace nepřinesla nic neobvyklého, hlásil jako obvykle v minulém týdnu Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Přesto byl světový jaderný dozor minimálně v opatrné pohotovosti. Příčinou byly nejasné události kolem čínské jaderné elektrárny Tchaj-šan, o kterých informovala stanice CNN.

Elektrárna o dvou blocích o výkonu 1660 megawattů byla dokončena teprve před dvěma lety. Na stavbě se podílela francouzská společnost Framatome, dcera EDF, která ji částečně vlastní. Jak tvrdí zdroje CNN, Framatome se obrátila na americké úřady ohledně blíže nespecifikovaných úniků radioaktivních plynů souvisejících s jaderným palivem, které představují „bezprostřední radiační hrozbu“.

Oficiálně se všechny strany dušují, že vše běží naprosto v normě. Postup Framatome je však minimálně neobvyklý a vyvolává otázku, proč společnost kontaktovala kvůli čínské elektrárně orgány USA. Může to značit, že u čínských úřadů se svým varováním neuspěla. Tamní dozor naopak zvýšil přípustné limity radiace v okolí elektrárny, aby se vyhnul přerušení provozu a případně dalším nákladným bezpečnostním opatřením.

Elektrárna Tchaj-šan leží v blízkosti Hongkongu či největší čínské ekonomické zóny Šen-čenu. Případná havárie by těžce postihla nejen čínskou ekonomiku, ale také už tak dost narušený světový obchod.

Článek vyšel v tištěnémv vydání týdeníku Hrot.