Češi vymírají. Ekonomiku zachraňují migranti

V letošním prvním pololetí se podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 45,2 tisíce dětí a zemřelo téměř 56,7 tisíce lidí

Češi vymírají. Ekonomiku zachraňují migranti
ilustrační foto | Shutterstock.com

Přesto obyvatel Česka přibylo, a ne málo. O celých 46 tisíc, takže v republice aktuálně žije bezmála 10,9 milionu obyvatel. Přírůstek je ovšem nutný přičíst migraci: do Česka se do konce června přistěhovalo zhruba 79,8 tisíce lidí a odstěhovalo se jen asi 22,3 tisíce osob – v obou případech zejména Ukrajinců.

I Tomio Okamura, který má část svého politického marketingu postavenou na protimigrační rétorice, by si měl uvědomit, že nebýt přistěhovalců, Česko by vymíralo. Jen za letošní první půlrok by přišlo přibližně o 11,5 tisíce obyvatel.

Nejde přitom o žádný mimořádný výkyv. Takzvaná přirozená výměna je v záporných číslech několik let. Zvláště znepokojující je, že od loňského ledna se rodí čím dál méně dětí. Stačí porovnat obě pololetí: zatímco loni se narodilo 50,9 tisíce dívek a chlapců, letos jen 45,2 tisíce. A to ještě jedna desetina měla matku s cizím státním občanstvím.

Nejde ovšem jen o nějaká prázdná čísla. Na nedostatek zaměstnanců si dlouhodobě stěžují mnohé tuzemské podniky, které jinak nezvládají vyřizovat zakázky. Stejně tak si ovšem některé z nich stěžují na to, jak stát není schopen dostatečně rychle zajistit potřebná povolení pro vytipované pracanty – někdy až z exotických zemí.

Další otázkou samozřejmě je, jestli politici naplní své sliby o české vzdělanostní ekonomice, aby do země nepřicházela většinou jen méně kvalifikovaná pracovní síla.