Češi si za podzimní domácí dovolenou připlatí pětistovku

Přibližně polovina Čechů plánuje, že stráví podzimní dovolenou v Česku. Vyplývá to z průzkumu Institutu turismu agentury CzechTourism.

Češi si za podzimní domácí dovolenou připlatí pětistovku
Sněžka | foto Shutterstock.com

Dovolenkáři, kteří nejčastěji míří do Jihočeského a Jihomoravského kraje, by si chtěli vzít v průměru osm volných dnů a za tu dobu utratí bezmála 6,4 tisíce korun, což je přibližně o 460 korun více než loni.

Obecně platí, že Češi cestující po tuzemských městech a krajině utrácejí v průměru za osobu a den méně než zahraniční návštěvníci. Nejvíce turistů přijelo letos ve druhém čtvrtletí z Německa, a to 637 tisíc. Na druhém místě skončili Slováci s 237 tisíci a na třetím Poláci, kterých dorazilo 212 tisíc. Přijelo také 143 tisíc Američanů a 113 tisíc Britů.

Zatímco Němci ve druhém kvartálu utratili v Česku v průměru za osobu a den bezmála tři tisíce korun, Poláci přibližně o tisícovku méně a Slováci ještě zhruba o pětistovku méně – 1,5 tisíce korun. Úplně nejvíce si užívali obyvatelé Velké Británie, kteří o několik desítek korun překonali i Němce a jejich průměrná útrata se přehoupla přes tři tisíce na osobu a den.

Celkem bylo v Česku ve druhém čtvrtletí už téměř tolik turistů jako před koronavirovou pandemií. V hotelech, penzionech a apartmánech se jich ubytovalo 5 770 399, zatímco ve stejném období roku 2019 to bylo 5 776 284 hostů. Cizinců přijelo 2,5 milionu, tedy o 32 procent více než loni. Domácích turistů bylo 3,2 milionu, což znamenalo meziroční nárůst o čtyři procenta.

Podle analýzy DataRhymes z Booking.com je průměrná obsazenost tuzemských hotelů, apartmánů a penzionů o letošních zářijových a říjnových víkendech o čtyři až šest procent vyšší než loni. O víkendu 29. září až 1. října, který navazuje na státní svátek, je to více než 53 procent s průměrnou cenou za dvoulůžkový pokoj téměř 2,7 tisíce korun.