Ceny průmyslových výrobců dále klesají, v zemědělství růst cen nepolevuje
Hrot24, vygenerováno v Midjourney
Hrotagon
Ceny průmyslových výrobců dále klesají, v zemědělství růst cen nepolevuje
Výrobní ceny v průmyslu poklesly v červnu meziměsíčně o 0,2 % a meziročně o 0,7 %, tedy popáté v řadě. Pokles mírně zaostal za naší i tržní prognózou, která předpokládala meziměsíční stagnaci a meziroční snížení cen o 0,5 %.
Tereza Krček
Ceny zemědělských výrobců se meziročně zvýšily o 13,4 %. Svého maxima dosáhly v červnu 2022, kdy ve srovnání s rokem 2020 vzrostly o neuvěřitelných 54 %. Zajímavých výšin se dotýkají i letos, nicméně zdražování potravin není tak dramatické jako v období dvouciferné spotřebitelské inflace. V červnu se ceny ve srovnání s rokem 2020 zvýšily téměř o 40 %. Patrný nárůst pozorujeme zejména v oblasti živočišné výroby, kde ceny vzrostly o 52,7 %, v porovnání s rokem 2020. Vyšší ceny živočišné výroby odráží vysokou poptávku po mase a zároveň vyšší náklady na výkrm zvířat. Vzrůstající ceny se propisují do spotřebitelské inflace. V červnu pocítili spotřebitelé vyšší ceny másla, polotučného mléka, čokolády nebo masa.
Inflaci zmírňují ceny průmyslových výrobců. I přesto, že v červnu byly ceny ropy zvýšené z důvodu izraelského útoku na Írán (78 USD/barel), výrazně do cen průmyslových výrobců nezasáhly. Zvýšené ceny ropy trvaly pouze dva týdny, a poté, co americký prezident Donald Trump vyhlásil příměří mezi Izraelem a Íránem, se ceny vrátily na původní úroveň (68 USD/barel). Kladnou roli v tomto případě sehrála koruna, která posílila k 21,50 USD/Kč. K výrobní deflaci přispěly ceny energií. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu meziměsíčně poklesly o 0,8 %, meziročně se snížily o 3,7 %. Od srpna OPEC+ urychlí zvyšování těžby ropy o 548 tisíc barelů denně. Je pravděpodobné, že se vyšší těžba projeví v poklesu cen ropy. Ceny v průmyslu dále ovlivní americká celní válka. Americká cla ve výši 30 % visí nad Evropskou unií jako Damoklův meč. Cla by měla platit od 1. srpna, ale Evropská komise je připravena do poslední chvíle vyjednávat, a prozatím není zcela jisté, že k evropskému zboží bude v USA připočtena takto vysoká přirážka. Kdyby tomu tak skutečně bylo, bude to pro Evropu, a tedy i pro české vývozce, znamenat možné zhoršení konkurenceschopnosti na amerických trzích. Útěchou mohou být dvě věci. Tou první je, že na českém vývozu se Spojené státy podílí pouhými 3 %. Druhou je, že Donald Trump uvalil cla na všechny významné obchodní partnery (i když v různé výši), a tak mají zhoršenou výchozí situaci úplně všichni. Až na americké producenty. Čeští průmysloví výrobci mohou výši cel pocítit skrze ochlazení německé poptávky, protože pro Německo jsou USA nejvýznamnějším obchodním partnerem, a skrze automobilový průmysl. USA představují pro evropské automobilky druhý největší exportní trh (první je UK).
Autorka je analytička Raiffeisenbank
Máte co říci? Pošlete nám svůj komentář na komentare@hrotmedia.cz