Cena, nikoli dojezd. Toyota mění strategii u elektromobilů

Řada automobilek se v posledních letech upnula na parametr dojezdu aut s akumulátory. Tuto filozofii odmítá japonská Toyota. Hodlá na trhu prorazit s lacinými elektromobily, které budou mít nižší dojezd.

Cena, nikoli dojezd. Toyota mění strategii u elektromobilů
Elektromobil od Toyoty, ilustrační foto | Shutterstock.com

Zaklínadlo o tom, že vysoký dojezd elektromobilu přesvědčí zákazníky o jeho koupi, japonský výrobce zpochybňuje. Cílem má být hlavně cenová dostupnost, aby si elektromobil mohlo koupit co nejvíce zákazníků, vysvětlil filozofii japonského gigantu na webu Green Car Reports viceprezident pro plánování a strategii Toyoty v Severní Americe Cooper Ericksen.

Pokud má být dopad elektrické mobility na životní prostředí hmatatelný, je potřeba prodávat miliony elektromobilů ročně. Toyota v posledních letech produkuje okolo deseti milionů aut za rok, do budoucna chce navyšovat podíl prodejů hybridních a plně elektrických aut. 

„Je důležité, aby byla cena navržena tak, abychom ji proměnili ve skutečný obchodní model,“ zdůraznil Ericksen. Toyota plánuje do vývoje i výroby baterií investovat v následujících letech velký objem finančních prostředků, do roku 2030 to má být 13,5 miliardy dolarů. 

Už za čtyři roky chce mít deset vlastních výrobních linek pro akumulátory. Tím hodlá dosáhnout snížení ceny akumulátorů oproti současným cenám o padesát procent. Pracuje také na vývoji baterií s pevným elektrolytem, které by časem mohly nahradit lithium-iontové články. 

Americký manažer Toyoty dodal, že se postupem času bude dojezd vozidel měnit podle přání klienta. Levnější modely aut budou mít menší dojezd, ale nižší cenu, luxusnější vozy budou mít dojezd přes 600 kilometrů. Zejména druhé nebo třetí auto v rodině nemusí mít drahé akumulátory. 

Především jde o cenu

„Trik je v tom, že z dlouhodobého hlediska nejde o dojezd, ale o přizpůsobení ceny, co si zákazník může dovolit.“ Věří, že strach z malého dojezdu ve srovnání se spalovacími motory opadne s tím, jak se elektromobily na trhu rozšíří. 

Japonský výrobce se chce zaměřit také na odolnost baterií a jejich účinnost. V současnosti automobilky garantují po sedmi až osmi letech kapacitu akumulátorů na úrovni sedmdesáti procent původní kapacity, Toyota se hodlá dostat až na devadesát procent. To bude garantovat už u své novinky bZ4X, která se má prodávat od poloviny příštího roku. Standardní dojezd má být 450 kilometrů. 

Bude se jednat o první plně elektrické vozidlo, které je od počátku vyvíjeno jako elektromobil. Na pohonu a uložení akumulátorů v podvozku spolupracovala automobilka se značkou Subaru. Standardní baterie bude mít kapacitu 71,4 kilowatthodiny. I když cena za elektrické SUV zatím nebyla zveřejněna, měla by začínat na třiceti tisících dolarů (675 tisíc korun). 

Vzdělávání zákazníků

Toyota plánuje přesvědčit zákazníky, že není nutné pořizovat si elektromobil s baterií o kapacitě 200 kilowatthodin (takovou kapacitu slibuje Tesla u nového sportovního auta Roadster, jež zaručuje dojezd tisíc kilometrů), ale může to být čtvrtina. To znamená, že při použití stejného množství surovin pro výrobu akumulátorů je možné vyrobit místo jednoho auta čtyři. „Musíme o tom přemýšlet jako společnost i jako průmysl, abychom zjistili, co je pro spotřebitele i životní prostředí nejlepší,“ vysvětlil Ericksen. 

Ukazuje se ale, že většina zákazníků má povědomí o elektromobilech stále minimální. Z průzkumu pro Toyotu, který se uskutečnil v Americe, vyplynulo, že pouze 34 procent respondentů správně uvedlo, že plně elektrický vůz nemá benzinový motor. I proto bude podle manažerů automobilky zásadní pro úspěch rozšíření elektromobilů právě cena. Parametr dojezdu může být pro řadu kupujících až na dalším místě.