Čech, Slovák a metro

Daniel Křetínský posílil pozice v obchodním řetězci Metro a jde si pro 2,6miliardovou dividendu. Markety mezitím zachvátil koronavirus

Po letech bojů, dílčích výher a dílčích proher vstupuje angažmá českého miliardáře Daniela Křetínského a jeho slovenského partnera Patrika Tkáče v řetězci Metro AG do klidnější fáze. A začíná se vyplácet. Svědčí o tom několik závěrů první virtuální valné hromady německého velkoobchodního gigantu.

Zaprvé: Akcionáři schválili navzdory pandemii za účetní rok 2019/2020, končící loňským zářím, dividendu ve výši 0,70 eura na akcii. Křetínského EP Global Commerce (EPGC) mezitím drží ve společnosti už 40,6 procenta kmenových akcií plus 10,84 procenta prioritních akcií bez hlasovacího práva. Čistým přepočtem to znamená pro EPGC slušný balík přesahující sto milionů eur, tedy 2,6 miliardy korun.

Zadruhé: Valná hromada posvětila nového člena dozorčí rady Romana Šilhu. Dlouholetého bankéře UniCredit Bank přetáhl Křetínský k sobě teprve loni do pozice šéfa pro oblast fúzí a akvizic společností EPGC a Vesa Equity Investment. Pod druhý ze subjektů spadají angažmá obou miliardářů ve společnostech, jako je britská pošta Royal Mail, televizní skupina ProSiebenSat.1 a řetězce Foot Locker, Casino a Sainsbury’s.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit