Bolí vás záda? U fyzioterapeutů si připlatíte

Fyzioterapie v novém roce skokově podražila. Nejvíce to dopadlo na lidi, kteří si péči hradí ze svého.

Bolí vás záda? U fyzioterapeutů si připlatíte
ilustrační foto | Profimedia.cz

Čím dál více Čechů má problémy s vadným držením těla, bolestmi páteře či svalů. Může za to změna životního stylu, kdy manuální a často fyzicky náročnější práci víc a víc vytlačuje práce sedavá, v kanceláři či doma. Spousta lidí bolest tlumí tišicími léky, a když už je příliš limitující, navštíví fyzioterapeuta. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR rehabilitační a fyzikální medicínu ročně využije takřka 2,5 milionu Čechů. Jenže nyní se pacienti musí připravit na to, že při návštěvě odborníka sáhnou hlouběji do kapsy.

Na zdražení fyzioterapie si třeba na sociální síti Facebook a v internetových diskusních fórech stěžují stovky lidí napříč republikou. Z ankety týdeníku Hrot mezi několika fyzioterapeuty vyplynulo, že ceny za terapii se u samoplátců zvedají zhruba o pětinu. Průměrná cena za třicetiminutovou terapii nově činí místo dosavadních 600 korun zhruba 720 korun. Padesátiminutové cvičení pak hlavně ve velkých městech pokořilo hranici tisíce korun. Podle odborníků stojí za zdražením všeobecně dynamicky rostoucí ceny, především fixních nákladů rehabilitací i soukromých fyzioterapií, například nájmů. Terapeutům podražila i školení nebo spotřební materiál.

Ovšem nejen samoplátci si připlatí. Fyzioterapie budou stát více i systém veřejného pojištění. Podle údajů Českého statistického úřadu vynaložily pojišťovny na rehabilitační péči v posledním vyhodnoceném roce 2019 celkem 15,9 miliardy korun. V dalších letech se výdaje pravděpodobně zvyšovaly a očekávat to lze i v roce 2022, kdy platná úhradová vyhláška navýšila finanční úhradu za jeden bod výkonu fyzioterapeuta zhruba o pět procent.

Odborníci navíc upozorňují, že zvýšení cen fyzioterapií pravděpodobně nijak neovlivní naplněnost kapacit ordinací. Jinými slovy: od Nového roku si sice připlácíme, ale stejně si na péči počkáme. Hlavním důvodem je vedle zhoršujícího se zdravotního stavu Čechů také nedostatečný počet fyzioterapeutů. V Česku připadá na sto tisíc obyvatel 83 fyzioterapeutů. To je o čtvrtinu méně, než činí průměr Evropské unie.

Jak se dotkne zdražení fyzioterapií malých dětí? Jaké úkony fyzioterapie vám může proplatit pojišťovna? A jak dlouho se dnes čeká na fyzioterapii? To vše se dočtete v novém vydání týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 10. ledna.