Španělská vláda byla protijaderná, to se ale postupně mění (ilustrační obrázek)
Shutterstock.com
Atomová energie
Následek blackoutu? Španělsko signalizuje prodloužení provozu jaderných zdrojů
Vláda jihoevropské země poprvé připustila, že je otevřena možnosti přehodnotit konec jádra v zemi. Menšinový socialistický kabinet Pedra Sáncheze až do nedávného masivního výpadku elektřiny požadoval ukončení produkce energie z jádra do roku 2035.
redaktor
Rozsáhlý blackout, který španělské království šokoval v pondělí 28. dubna, ukázal, že přílišné spoléhání na obnovitelné zdroje bez dostatečného posílení odolnosti energetické soustavy může mít pro přenosové sítě fatální důsledky.
V této souvislosti kritici menšinové vlády socialisty Pedra Sáncheze zdůrazňují, že kabinet až příliš spoléhá na rozvoj zelených zdrojů a naopak už nechce využívat sedm jaderných reaktorů.
Mají celkovou instalovanou kapacitu přes sedm gigawattů a zajišťují zemi pětinu vyrobené elektřiny. Vláda už souhlasila s tím, že se do roku 2035 všechny ze sítě odpojí.
Stačilo pět vteřin. Blackout ve Španělsku nemusí být poslední
Nyní ale přichází obrat. Prodloužení provozu jaderných elektráren po roce 2035 není vyloučeno, nechala se slyšet ministryně životního prostředí Sara Aagesenová.
„Jaderná energie bude v našem energetickém mixu přítomna nejméně do roku 2035, ale mohla by být i déle, pokud provozovatelé elektráren navrhnou prodloužení, k čemuž dosud nedošlo,“ uvedla španělská ministryně a vicepremiérka.
Změna tónu k jaderné energii znamená pro socialistickou vládu významný posun, protože až dosud byla silně protijaderná, napsala agentura Bloomberg. Naopak středopravá opozice požaduje, aby došlo k revizi energetické politiky a jaderné zdroje sloužily déle.
Část španělských energetických firem, jako je Iberdrola, také chce, aby se přehodnotila energetická koncepce, která byla přijata v roce 2019. Změnu podpořily i společnosti Endesa, Naturgy Energy Group a EDP.
Šéf Iberdroly José Ignacio Sánchez Galán tvrdí, že je třeba provést novou hloubkovou analýzu domácího trhu s elektřinou a zdůraznil, že jaderná flotila země je bezpečná, efektivní a spolehlivá.
Vláda země až dosud argumentovala tím, že je nutné zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na španělském energetickém mixu, aby mohly být atomové reaktory odstaveny.
Jaderná energetika ve světě zažívá obnovenou vlnu zájmu mnoha států i soukromých firem v době, kdy roste poptávka po elektřině nejen v sektoru dopravy, ale i v dalších oborech ekonomiky včetně rozvoje datových center a používání umělé inteligence.
Od roku 2023 se už 31 zemí zavázalo posílit své jaderné svaly a do roku 2050 ztrojnásobit instalovaný výkon svých nukleárních zdrojů oproti roku 2020. Jen Čína má rozestavěno 28 nových atomových bloků.