Kellnerová hoteliérkou? Luxusní pražský Four Seasons je na prodej, zájem má nejbohatší Češka

Luxusní hotel Four Seasons v srdci Prahy je na prodej. Nejblíže ke koupi má nejbohatší Češka Renáta Kellnerová, transakce by ale neměla proběhnout v rámci skupiny PPF.

Luxusní hotel Four Seasons v srdci Prahy je na prodej. Nejblíže ke koupi má nejbohatší Češka Renáta Kellnerová, transakce by ale neměla proběhnout v rámci skupiny PPF.

Celý článek
0

Komentář: Největší zelená fantasmagorie o vašich radiátorech za stovky miliard

Europarlament a členské státy schválily směrnici, která ovlivní životy obyvatel Evropy jako žádná z dosud prosazených částí Green Dealu

Europarlament a členské státy schválily směrnici, která ovlivní životy obyvatel Evropy jako žádná z dosud prosazených částí Green Dealu

Celý článek
0

Česko je nejzadluženější v historii. Státní dluh vzrostl na 3,221 bilionu korun

Český státní dluh se v letošním prvním čtvrtletí zvýšil o 109,9 miliardy korun na rekordních 3,221 bilionu korun. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 295.480 korun. Míra zadlužení stoupla na 43,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP) ze 42,4 procenta v roce 2023.

Český státní dluh se v letošním prvním čtvrtletí zvýšil o 109,9 miliardy korun na rekordních 3,221 bilionu korun. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 295.480 korun. Míra zadlužení stoupla na 43,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP) ze 42,4 procenta v roce 2023.

Celý článek
0

Bitcoinový gigapodvodník Sam Bankman-Fried může dostat až půlstoletí za mřížemi

Donedávna magnát, zanedlouho vězeň. Porota už šéfa zkrachovalé kryptoburzy FTX shledala vinným ve všech sedmi bodech obžaloby. Ve čtvrtek se Bankman-Fried dozví, kolik let stráví ve vězení.

Bitcoinový gigapodvodník Sam Bankman-Fried může dostat až půlstoletí za mřížemi
Sam Bankman-Fried | Shutterstock.com

V soudní síni v centru Manhattanu si 28. března ráno někdejší zázračné dítě technologické sféry a pozdější multigigapodvodník Sam Bankman-Fried vyslechne rozsudek za to, že svým klientům ukradl přes osm miliard dolarů. Dvaatřicátníka běžně známého pod iniciálami SBF shledal 2. listopadu 2023 týž newyorský soud vinným ve všech sedmi bodech obžaloby. Hlavní roli v nich hrály podvod a spiknutí za účelem praní špinavých peněz.

SBF během procesu ani po vynesení verdiktu neprojevil nad svými činy žádnou lítost. Pokusil se naopak soud zmást dalším kvaziúčetním trikem.

Bankman-Fried, zakladatel kryptoměnové burzy FTX, odčerpal miliardy z prostředků zákazníků do sesterského hedgeového fondu Alameda Research, ve snaze zachránit jej před krachem. Zároveň si penězi nešťastných klientů štědře namastil kapsu. Nakonec tím závažnou měrou přispěl ke krachu obou zmiňovaných firem.

Starý jako čas sám

„Sam Bankman-Fried se dopustil jednoho z největších finančních podvodů v americké historii – mnohamiliardového schématu, které z něj mělo udělat kryptoměnového krále – ale zatímco odvětví kryptoměn je možná nové a hráči jako Sam Bankman-Fried jsou noví, tento druh korupce je starý jako sám čas,“ uvedl po verdiktu manhattanský státní návladní Damian Williams a dodal: „Tento případ se celou dobu točil okolo lží, podvodů a krádeži; my na to tady nemáme trpělivost.“

Obžaloba mezitím požádala soudce Lewise Kaplana o uložení trestu ve výši 40 až 50 let. Trest vězení v délce několika desítek let je podle ní nezbytný, aby zdůraznil „mimořádně závažnou povahu škody, již utrpěly tisíce obětí“, aby „obžalovanému zabránil v páchání dalších podvodů a zároveň vyslal silný signál dalším osobám, které by mohly být v pokušení dopustit se finančních provinění, že následky budou tvrdé“.

Právníci Bankmana-Frieda požadovali pro svého klienta nejvýše šest a půl roku vězení. Tvrdili přitom, že „škoda způsobená zákazníkům, věřitelům a investorům je nulová“. Odkazovali se tím na lednové slyšení v rámci konkurzního řízení. Právník FTX tehdy soudu sdělil, že podle jeho očekávání zákazníci „nakonec dostanou zaplaceno v plné výši“.

Nový generální ředitel FTX John Ray, který kdysi dohlížel na restrukturalizaci společnosti Enron (již také dohnal ke krachu účetní podvod), toto tvrzení odmítl jako „kategoricky, bezcitně a prokazatelně nepravdivé“.

Kolosální podvod

Ray uvedl, že Bankman-Fried prohlášení právníka FTX nesprávně interpretoval a že jeho oběti „se nikdy nedostanou do stejné ekonomické situace, v jaké by byly dnes, nebýt jeho kolosálního podvodu“. Věřitelé budou vyplaceni na základě hodnoty svých vkladů v době bankrotu FTX v listopadu 2022. Kdo v té době držel bitcoin, obdrží výplatu v hodnotě podstatně nižší, než je současná hodnota kryptoměny.

Graf: vývoj ceny bitcoinu od pádu kryptoburzy FTX
Hrot24, Pavel Svatoš

V plamenném dopise soudci Lewisi Kaplanovi Ray napsal, že Bankman-Fried řídil FTX „s pýchou, arogancí a naprostým nedostatkem respektu k základním právním normám, což je obzvlášť neomluvitelné vzhledem k jeho privilegované výchově“. SBF pochází z dobře situované rodiny; oba jeho rodiče přednášejí na kalifornské Stanford University.

Ray uvedl, že získat část rozkradených peněz zpět se podařilo jen díky jeho „velmi početnému týmu“, který strávil „více než rok správou majetku, jež z příslovečné hořící popelnice vytvořila subjekt, který věřitelům vrátí značnou hodnotu“. Dodal, že tato hodnota „by neexistovala bez desítek tisíc hodin, které obětaví profesionálové věnovali prohledávání trosek rozsáhlého zločinného podniku Bankmana-Frieda, aby objevili každý dolar, token nebo jiný majetek, který padl na nákup luxusních domů, soukromých tryskáčů a na předražené spekulace“.

105, ne 100 tisíc

Ray kromě toho vysvětloval, proč nemůže zákazníkům vrátit přímo bitcoiny, jak by se mohlo zdát logické. „Když jsem převzal funkci generálního ředitele, zbývalo na burze FTX.com pouze 105 bitcoinů. Nároky zákazníků však čítaly téměř 100 tisíc bitcoinů.“

Proč ty bitcoiny chyběly? „Porota nade vší pochybnost dospěla k závěru, že je pan Bankman-Fried ukradl a s jejich pomocí získal jiná aktiva,“ uvedla obžaloba.

Žalobci zároveň soudu předložili prohlášení o dopadu na oběti, o nějž opírají svůj požadavek vysokého trestu. Z dokumentu vyplývá, jak Bankman-Fried svým jednáním poškodil individuální i institucionální investory.

„V roce 2022 jsem ve svých 24 letech přišel o kompletní celoživotní úspory, které činily více než 20 000 dolarů,“ napsal jeden z nich s tím, že se ani nesnažil investovat do kryptoměn, ale pouze využíval úročený spořicí účet u FTX. Další oběť, která u FTX investovala „značnou část úspor“, uvedla, že hledí do nejisté budoucnosti: „Vyvolalo to ve mně obrovskou úzkost, stres a nejistotu, jak zajistím sebe a svou rodinu.“

Právní experti, jež oslovila agentura Bloomberg, očekávají, že SBF odejde od čtvrtečního líčení s trestem okolo dvaceti let. Podle zaběhnuté praxe by tak Bankman-Fried, který dosud vedl život formálně bezúhonný, mohl vězení opustit za zhruba deset let.