Bič na simulanty? Válek uvažuje o znovuzavedení karenční doby

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek uvažuje o zavedení takzvané karenční doby. Zaměstnanci by tak opět prvních několik dní nemoci neměli nárok na náhradu mzdy za dny v pracovní neschopnosti.

Bič na simulanty? Válek uvažuje o znovuzavedení karenční doby
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek | foto Profimedia.cz

Téma karenční doby se nám stále vrací jako bumerang. Pokud je u kormidla levicová či populistická vláda, karenční dobu zruší. Argumenty jsou stále stejné: když lidé nedostanou náhradu mzdy za nemoc, raději jdou do práce. A pokud je jejich nemoc nakažlivá, odnesou to další kolegové v práci. Výsledkem je zvýšení nemocnosti v kolektivu. Nakonec nechybí jen jeden zaměstnanec, ale třeba celé oddělení. Tím už trpí celá firma.

Dalším argumentem je zásah do práv zaměstnanců. Ti jsou totiž povinně nemocensky pojištěni. A pokud jsou pojištěni pro případ nemoci, proč by po několik dní, kdy jsou nemocní, měli zůstat bez příjmu?

A teď aktuální situace… Vládne nám tu pravicový kabinet. S čím přijde? Jistě – se zavedením karenční doby. I tady je argumentů dost. Řada lidí zneužívá krátkých nemocí. Nechce se vám do práce? Ok, zavoláte praktickému lékaři, že se „necítíte“. A zůstanete doma u Netflixu.

Dalším důvodem mohou být náklady zaměstnavatelů. V prvních dvou týdnech trvání dočasné pracovní neschopnosti totiž vyplácejí náhradu mzdy oni. Podle Hospodářské komory ČR zaměstnavatelé zrušením karence přicházejí o miliardy korun ročně. Kvůli rýmičkám a simulantům.

Jde tedy o ryzí politikum, které nemá dobré řešení. Na stranu zaměstnanců se již dříve postavil třeba Ústavní soud. Podporu v zavedení karenční doby má ale ministr Válek u mnoha ekonomů. Například ti z Akademie věd ČR uvedli, že karenční doba nakonec nemotivuje k přecházení nemoci. Zaměstnanci si prostě vezmou dovolenou.

Zda má ale dovolená sloužit právě k tomuto účelu, o tom autor této glosy přesvědčen není. Jistotu ale můžeme mít v něčem jiném – pokud vláda skutečně karenční dobu zavede, za několik let budeme opět hovořit o jejím zrušení.