Berlínští Palestinci hájí Hamás: Je to běžná politická strana, zločiny na civilistech nepáchá

V berlínské čtvrti Neukölln žije mnoho Palestinců s německým občanstvím, kteří v blízkovýchodním konfliktu straní obyvatelům Pásma Gazy. Často chovají sympatie k teroristickému hnutí Hamás. Ignorují důkazy, že by se členové Hamásu dopouštěli zločinů na nevinných izraelských civilistech.

Berlínští Palestinci hájí Hamás: Je to běžná politická strana, zločiny na civilistech nepáchá
Policisté v berlínské čtvrti Neukölln rozhánějí nepovolenou demonstraci na podporu Palestiny | foto Schreiner/Käuler/TNN/dpa/Profimedia.cz

Palestinci, kteří dlouhodobě žijí v hlavním městě Německa, často s německým pasem, otevřeně projevují své antisemitské názory a přiklánějí se na stranu Palestinců, kteří žijí v Pásmu Gazy. Pro barbarské činy hnutí Hamás na izraelských civilistech – v mnoha případech šlo také o občany z třetích zemí včetně České republiky – hledají omluvy. 

Německý týdeník Der Spiegel se pokusil zmapovat názory a nálady Palestinců, kteří žijí v berlínské čtvrti Neukölln. Tu obývá mnoho muslimů a na řadě míst zde visí palestinské vlajky. Na veřejných prostranstvích se objevují nápisy vyjadřující podporu Palestinskému islámskému džihádu v Gaze, který se společně s Hamásem podílel na vyvražďování Izraelců a také na odvlečení rukojmí. Celkový počet obětí už přesáhl 1400.

Mezi Palestinci žijícími v Berlíně kolují fámy o tom, že policie odebere německé občanství každému, kdo vlastní palestinskou vlajku. Arabským dezinformacím na sociálních sítích většinou majitelé arabských obchodů i jejich zákazníci věří a mají být důkazem, že německá vláda Palestince v největší zemi EU diskriminuje. 

Ne všichni Hamás obdivují, těch je ale menšina. Jedním z nich je majitel obchodu s mobilními telefony. Abu K. má v obchodě vylepené fotografie Jásira Arafata, který byl šéfem strany Fatah a v devadesátých letech souhlasil s mírovým procesem s Izraelem. Pro Hamás se stal zrádcem. „Nenávidím Hamás,“ zdůraznil Abu a dodal, že odmítá páchání násilí na civilistech, ať pocházejí odkudkoli. 

Palestinský argument: „Izrael nás desítky let utlačuje“

Jeho klienti ale většinou takové názory nesdílejí. Anonymně Palestinec pocházející z Libanonu, který si nechal říkat jen M. (Mohamed), tvrdí, že Hamás reagoval na desítky let útlaku ze strany Izraelců, což je oblíbený argument většiny Palestinců. Jeho přítel naopak ukazuje v mobilu fotky zabitých palestinských dětí, které měli zabít „sionisté“. Oba dětské oběti považují za mučedníky v boji proti židovskému státu.

Další z mladíků, který stojí před obchodem a také si říká Mohamed, tvrdí, že je Hamás běžnou politickou stranou jako například němečtí křesťanští nebo sociální demokraté. Odmítá uznat, že teroristé z Hamásu povraždili 260 většinou mladých žen a mužů na hudebním festivalu Supernova v blízkosti hranice Pásma Gazy. Podle něj se Hamás pouze snažil získat rukojmí. 

Brali jen rukojmí?

„Jsme muslimové. Naše náboženství od nás vyžaduje, abychom s rukojmími zacházeli dobře,“ vysvětlil svůj pohled na největší teroristický útok na území moderního Izraele od jeho založení v roce 1948, kdy příslušníci Hamásu celkem zavraždili 1400 lidí. Z drtivé většiny se jednalo o neozbrojené civilisty, často ženy a děti. Bojovníci podle něj chránili židovské ženy před palbou. Na otázku, zda lituje nevinných obětí, se pouze usmál a nakonec přikývl.

Jak dodává německý týdeník, řada lidí arabského původu, kteří pocházejí ze Středního východu, nepociťuje s Izraelci žádný soucit. Naopak jsou vychováváni v prostředí, kde se Židé označují hanlivými nadávkami jako „špinavé svině“ nebo „sionisté“. A jejich názor se nemění ani dlouhými lety strávenými v Německu. I proto lze v berlínské ulici Sonnenallee vidět nápisy jako „Smrt Izraeli“. 

Zde se také pravidelně konají protiizraelské protesty, i když jsou oficiálně zakázané. Berlínská policie oznámila, že na její příslušníky létaly kameny a lahve, výtržníci používali i běžně dostupnou zábavní pyrotechniku, zapalovali odpadkové koše i auta. Policie opakovaně zadržela desítky propalestinských demonstrantů. 

Palestinci německým médiím nevěří

Na pětikilometrové Sonnenallee je velké množství arabských obchodů. V jednom z nich prodává svatební oblečení prodavačka jménem Nour a šestnáctiletá dcera jejího partnera Seba. Nour je pobouřena zejména zprávami o „nevinných obětech“ na straně Palestinců. Kritizuje izraelské nálety na Pásmo Gazy i blokádu a nedostatek potravin a pitné vody. 

Zprávy o tom, co se děje mezi Izraelem a Pásmem Gazy, konzumují z arabských kanálů a videí na sociálních sítích, zejména na TikToku. Německým médiím nevěří. Otázky ohledně nevinných obětí na straně židovského státu ženy ignorují. 

Hovoří pouze o „masakrování“ Palestinců ze strany Izraele. Přiznávají, že fandí Hamásu. Argumentace se opakuje. Palestince vykreslují jako oběti izraelského násilí, které se pouze brání. Tato interpretace je dále živena sociálními sítěmi, jež jsou zaplaveny dezinformacemi a falešnými videi na různých platformách.