Cestovatelé z USA momentálně nejsou ve světě oblíbení
Guillaume Destombes / Shutterstock.com / Pexels, koláž Hrot24
Cestování
„Poslali nás na nebezpečnou sjezdovku.“ Američtí turisté to schytávají za Trumpa, po světě je začínají nenávidět
Běžní američtí turisté poznávají na vlastní kůži, jak se změnilo chování místních například v Kanadě nebo v Evropě. Souvisí to s Trumpovou celní válkou, kterou vede prakticky proti celému světu.
redaktor
Američanka Jen Donahueová si s manželem vyrazila do kanadského lyžařského střediska Whistler v Britské Kolumbii za zimními radovánkami. Byla ale nemile překvapena, když se s ní na lanovce dala do řeči kanadská lyžařka, která ji vyčinila za nepřátelské postoje Bílého domu vůči její rodné zemi. Navíc trvala na tom, aby americký pár nakupoval v zemi javorového listu pouze kanadské zboží.
„Myslím, že to berou opravdu osobně,“ řekla na adresu Kanaďanů turistka z Kalifornie online deníku Business Insider. Severní sousedé Spojených států totiž nechápou, proč se až dosud poklidné a přátelské vztahy obou zemí náhle bez důvodu zhoršily.
Američané si navíc postěžovali i na to, že jim místní poradili sjet nebezpečnou sjezdovku. „Poslala nás dolů tím nejstrašnějším způsobem a my jsme si navzájem řekli: ‚Myslíš, že to udělala schválně?‘“ dodala Donahueová.
Turisté ze země pruhů a hvězd se stále častěji dostávají do nekomfortní situace během svých cest a dovolených, na kterých si chtějí především odpočinout a relaxovat.
Zejména to platí pro státy, které byly vždy považovány za americké spojence, jako je Kanada nebo většina evropských zemí, a na něž nyní Trumpova administrativa uvalila vysoká cla.
Americký prezident navíc dráždí tím, že Kanadu nazývá 51. americkým státem, Dány zase naštval svými nároky na Grónsko. Ze Spojených států se stal pro obyvatele celé řady zemí „globální šílenec“ a američtí cestovatelé změnu přístupu pociťují na vlastní kůži.
Někteří už své cestovatelské plány přehodnocují a raději do sousední Kanady, tradičně oblíbené turistické destinace, tento rok nepojedou.
Nevraživost Kanaďanů vůči Američanům se projevuje i opačně. Rezervace letenek z Kanady do USA letos klesly a kanadské letecké společnosti jako Air Canada a WestJet omezily lety do amerických destinací. A mnohem nižší než v předchozích letech jsou i počty rezervací letů z Evropy.
Další země, jako je Spojené království nebo Německo, už také vydaly varování pro své občany pro cesty do Států, protože se mohou setkat s přísnějším přístupem imigračních úředníků.
V březnu byl zaznamenán případ francouzského vědce, který byl obviněn FBI kvůli kritice Trumpa a jeho politiky v mobilním telefonu. Následně byl vyhoštěn ze země.
Americká koučka Leila Bulling Towneová, jež cestuje často do Německa, přiznala, že mezi jejími evropskými přáteli a příbuznými panují poměrně silné protiamerické nálady. Zejména debatám o politice je podle ní lepší se vyhýbat.
I další Američané pociťují podobné zkušenosti všude ve světě, zejména od dalších anglicky mluvících turistů, jako jsou Britové, Irové či Australané.
Nevraživost vůči americkým cestovatelům není úplnou novinkou, konstatuje Business Insider. Američané mají po světě pověst hlučných nezdvořáků, kteří se chovají povýšeně a odmítají jakoukoli snahu naučit se byť základy jazyka země, do níž cestují. Existuje důvod, proč mezi běžná cestovatelská doporučení patří i „řekni lidem, že jsi Kanaďan“, píše server.