Revoluci elektrických aut došla šťáva. A je na vládách, aby ji do ní opět napumpovaly

Do 30. let mají zmizet spalovací motory. Ale mnoho těch, kteří kupují auta, na to prostě neslyší.

Do 30. let mají zmizet spalovací motory. Ale mnoho těch, kteří kupují auta, na to prostě neslyší.

Celý článek
0

Hlad po ajťácích neutichá. Jejich zlaté časy už ale skončily

Platy českých IT expertů jsou pořád nadprůměrné. Firmy vyvažují zkušené ajťáky zlatem, tempo růstu jejich mezd už ovšem zpomaluje. Vyplývá to z průzkumu internetového portálu Smitio.

Platy českých IT expertů jsou pořád nadprůměrné. Firmy vyvažují zkušené ajťáky zlatem, tempo růstu jejich mezd už ovšem zpomaluje. Vyplývá to z průzkumu internetového portálu Smitio.

Celý článek
0

Restaurace zbytečně vyhodí jídlo za biliony ročně, umělá inteligence teď s plýtváním bojuje

V restauracích i bistrech po celém světě se každý den vyhazují desítky až stovky kilogramů nedojedených porcí a prošlých surovin. Tento globální problém by mohla vyřešit umělá inteligence, která dokáže díky strojovému učení a hlubokým analýzám dat snížit plýtvání o polovinu.

V restauracích i bistrech po celém světě se každý den vyhazují desítky až stovky kilogramů nedojedených porcí a prošlých surovin. Tento globální problém by mohla vyřešit umělá inteligence, která dokáže díky strojovému učení a hlubokým analýzám dat snížit plýtvání o polovinu.

Celý článek
0

Amazon trasuje uživatele drog

Projekt americké firmy Jeffa Bezose sbírá data o uživatelích opioidů, jež jsou dostupné – legálně i nelegálně – na americkém trhu. Spojené státy bojují s epidemií užívání drog, která se v době covidu zhoršuje.

Amazon trasuje uživatele drog
ilustrační foto | Profimedia.cz

Personální oddělení firmy Amazon sleduje uživatele opioidů v americké společnosti. Má se jednat o součást projektu využití dat, které mohou sloužit k různým účelům. Třeba k ideální lokaci pro otevření nového skladu, monitoringu krádeží balíků nebo jen pro to, že se taková data budou hodit. 

Amazon sběr dat o užívání opioidů, jež jsou v americké společnosti široce zneužívány, obhajuje tím, že se snaží mapovat vnější i vnitřní hrozby pro své zaměstnance i pro samotný byznys firmy, což dokládá interní dokument, který má k dispozici web Motherboard

Projekt se jmenuje SPOC (geoSPatial Operating Console) a monitoruje různé údaje, jako je počasí, míra kriminality, místní politické poměry. Analýza těchto ukazatelů má udržovat přehled o rizicích pro jednu z nejvlivnějších technologických společností světa. Firmu, kterou založil v současnosti nejbohatší člověk planety Jeff Bezos, je třeba vnímat jako obrovskou logistickou korporaci, která se snaží – zejména ve Spojených státech – sbírat data prakticky o všech aspektech ve společnosti.

Chování Amazonu bylo kritizováno i kvůli přístupu k zaměstnancům, kteří jsou v práci při každém pohybu sledováni náramky, skenery nebo termokamerami. Vedení firmy to obhajuje zájmem o bezpečnost svých zaměstnanců. 

Znepokojivá novinka

V případě monitorování uživatelů opioidů je takové počínání soukromé firmy podle expertů na návykové látky alarmující. „Je to pro mne znepokojující novinka,“ řekla socioložka Shannon Monnatová z Centra pro podporu veřejného zdraví na Syracuse University ve státě New York, jež se zaměřuje na problematiku zneužívání opioidů. Kolegové, kteří se specializují na užívání drog v americké společnosti, o počínání Amazonu nemají ponětí, zdůraznila.

Opiát versus opioid
Opiáty jsou alkaloidy obsažené v opiu, což je extrakt z nezralých makovic máku setého. Označují se tak přírodní a polosyntetické deriváty opiových alkaloidů. Jedná se hlavně o morfin a kodein. Derivátem morfinu je heroin.Jako opioidy se označují veškeré látky s farmakologickým účinkem podobným opiátům. Ze syntetických lze jmenovat zejména fentanyl, jenž se často vyrábí i nelegálně a je hojně zneužíván. Nebezpečí opioidů je v tom, že se na jejich užívání rychle vytváří fyzická závislost.

Pro americkou společnost to znamená velké téma, hovoří se dokonce o epidemii zneužívání opiátů. V roce 2018 zemřelo na předávkování drogami v USA přes 67 tisíc lidí, což je čtyřikrát více než před 20 lety. Ze 70 procent se jedná o předávkování opioidy, ať byly vydány na lékařský předpis, nebo se k nim uživatelé dostali nelegálně. 

V období 1999 až 2018 zemřelo v Americe na předávkování opioidy 450 tisíc lidí. Každý den to je v průměru 128 lidí. Od roku 2013 roste počet případů předávkování syntetickými formami těchto látek, zejména nelegálně vyráběným fentanylem. Ten je k dostání i na lékařský předpis jako analgetikum. Uvádí se, že je až stokrát účinnější než morfin. 

V některých státech – jako je Tennessee – dosahuje počet ročně vydaných receptů na opioidy až 82 na 100 obyvatel. V roce 2018 byl průměr pro Spojené státy 51 receptů na 100 obyvatel. 

Zaměstnanci bez drog

Jedním z motivů Amazonu může být i to, že v některých oblastech Spojených států je obtížné najít zaměstnance, kteří nemají problém s užíváním drog. „Mohu jen spekulovat. Možná se pokoušejí zjistit, zda je v oblasti, kde chtějí otevřít novou pobočku, dostatek lidí, kteří projdou testy na drogy,“ vysvětlil Corey Davis z organizace Network for Public Health Law, jež poskytuje zdarma právní pomoc v oblasti veřejného zdraví. 

Davis dodal, že řada firem přiznává, že s tímto problémem bojuje. Týká se to společností, jež své zaměstnance pravidelně testují. V oblastech, kde je větší počet uživatelů drog, také hrozí krádeže zásilek a kriminalita spojená s doručováním zboží.

Amazon rovněž vlastní mobilní aplikaci Neighbors (Sousedé), v níž se sdružují lidé, kteří bydlí ve stejné čtvrti, a monitorují danou oblast pomocí kamerových systémů. Sdílejí také své zkušenosti s kriminalitou v dané oblasti v reálném čase

Zbytky heroinu na obálkách

Monitoringem užívání opioidů se zabývá i americká pošta USPS. Ve spolupráci s Dukeovou univerzitou v Severní Karolíně chce vybudovat nástroj, který dokáže sledovat nelegálně vyráběné drogy, jako je fentanyl a heroin, jež jsou odesílány poštou. Bude sledovat zbytky opioidů na obálkách.

Epidemiolog Nabarun Dasgupta ze Severokarolínské univerzity v Chapel Hill, který se věnuje analýze dat o zneužívání opioidů, potvrdil, že řada soukromých firem má zájem využít anonymizované údaje o uživatelích drog. Jedná se hlavně o logistické firmy. 

„Je to další zdroj dat, který lidé chtějí. Jen malá kapka v moři dat,“ vysvětlil. Pokud si zákazníci stěžují, že nedostali zásilku, přepravní firmy se mohou odvolat na data o oblastech, kde je vyšší riziko kriminality. Pomůže jim to i v případných soudních sporech. 

Ze statistik americké agentury Centra pro kontrolu nemocí a prevence (CDC) vyplývá, že v době šíření pandemie covidu-19 stoupá počet uživatelů drog, zejména opioidů. Je to časté mezi lidmi, kteří ztratili práci nebo jsou nuceni být doma kvůli přísnějším opatřením. V průzkumu publikovaném v srpnu 13,3 procenta respondentů uvedlo, že začali nebo zvýšili konzumaci návykových látek (léků, drog či alkoholu). To také zvyšuje počet případů předávkování drogami.