Zemanovo prozření? Chaos na Ústavním soudu se nekoná

Patrně se nikdy nedozvíme, co všechno se odehrálo v zákulisí i v hlavách hlavních aktérů, každopádně platí, že dosluhující prezident Miloš Zeman opět překvapil – tentokrát pozitivně. Po schůzce v Lánech oznámil premiér Petr Fiala (ODS), že Zeman nakonec nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu, jak o tom reálně uvažoval.

Zemanovo prozření? Chaos na Ústavním soudu se nekoná
Miloš Zeman, ilustrační foto | Shutterstock.com

Připomeňme si, že dosavadní šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský skončí ve své funkci v srpnu. Zeman chtěl jmenovat jeho nástupce s výrazným předstihem, protože jeho prezidentský mandát mu končí už začátkem března. Podle mnohých znalců by ale takový krok vyvolal vážnou ústavní a nejspíš i politickou krizi.

Zeman přitom o jmenování Rychetského nástupce uvažoval od konce loňského roku, ale definitivní rozhodnutí neustále odkládal. Zdálo se, že čeká na výsledky prezidentských voleb a že v případě vítězství svého favorita Andreje Babiše (ANO) mu s výběrem nového předsedy Ústavního soudu ponechá volnou ruku. Nakonec šéfa Ústavního soudu nejmenoval, i když vyhrál Petr Pavel.

Premiér Fiala po schůzce v Lánech uvedl, že prezidenta Zemana požádal, aby to nedělal, a „pan prezident Zeman mé žádosti vyhověl“, byť si myslel, že na to má právo. Nic bližšího Fiala neprozradil, takže se můžeme jen dohadovat, co se mezi oběma muži odehrálo, jestli Fiala případně Zemanovi neslíbil nějakou protislužbu.

Každopádně platí, že Fialův přístup na Zemana platí. Potvrdilo se to už při skládání pětikoaliční vlády, kdy Zeman odmítal ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) a premiér ho i tak prosadil. Uvidíme, jestli nás Zeman před tím, než Hrad definitivně opustí, ještě něčím překvapí. Má na to ještě měsíc.