Ukrajinu sužuje korupce. Na povrch vyplouvá stále více případů

Ukrajinská média stále častěji popisují případy velké korupce. Dokazuje to, že Kyjev začíná měnit svou politiku a připouští, že korupce je v zemi závažným problémem.

Ukrajinu sužuje korupce. Na povrch vyplouvá stále více případů
Ilustrační foto | Shutterstock.com

Válka Ukrajiny s Ruskem se za necelý měsíc přehoupne do svého třetího roku a prezident Volodymyr Zelenskyj musí bojovat nejen s Kremlem, ale i s domácími démony. Tím největším je rozšířená korupce. Dokládá to kromě jiného zpráva ze začátku ledna, v níž ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že audit odhalil korupci spojenou s vojenskými zakázkami v přepočtu za 262 milionů dolarů. A to je Umerov ve funkci jen čtyři měsíce.

Nahradil Oleksije Reznikova, který byl provázen řadou skandálů včetně předražených zakázek na nákup potravin pro armádu nebo nekvalitních zimních bund z Turecka. A nyní vyšlo najevo, že několik úředníků ministerstva obrany zpronevěřilo čtyřicet milionů dolarů, jež byly určeny na nákup dělostřeleckých granátů, které nutně potřebují ukrajinské jednotky na frontě.

Zveřejňování zátahů ukrajinské tajné policie SBU na korupčníky ve státní správě i v soukromém sektoru přichází v době, kdy Ukrajina usiluje o vstup do EU i NATO. Ukrajině její evropští partneři vyčítají, že všudypřítomná korupce může členství v západních strukturách zásadně oddálit; pokud ji tedy nezačne systémově řešit. Američtí zákonodárci z řad republikánů navíc stále nechtějí podpořit finanční pomoc přesahující šedesát miliard dolarů a poukazují přitom na korupční prostředí ve východoevropské zemi.

„V minulosti nebylo jasné, jak korupce ovlivňovala životy lidí na Ukrajině. Nyní je ale zcela zjevné, že korupce podkopává úsilí Ukrajinců se bránit,“ zdůraznil v americkém Newsweeku Matthew Orr, analytik pro Euroasii ve společnosti RANE, jež se zabývá poradenstvím a řízením rizik.

Tím, že země přešla na válečnou ekonomiku a plně závisí na západní pomoci, je korupce přímo propojena s válečným úsilím Ukrajiny. V době ohrožení země by to mohlo u ukrajinské společnosti vést k většímu tlaku na to, přestat tolerovat korupční chování. Orr v této souvislosti připustil, že Ukrajina dosáhla jistého pokroku v reformách soudního a politického systému a zavádí protikorupční opatření. Další finanční pomoc Západu by mohla být navíc vázána na pokračování reforem.

Na korupci na Ukrajině rádi poukazují republikánští zákonodárci, kteří mají blízko k Donaldu Trumpovi, usilujícímu o návrat do Bílého domu. Někteří členové této strany, jako je pravicová aktivistka a neúspěšná kandidátka do Senátu Lauren Witzkeová, dokonce sdíleli na sociálních sítích falešnou zprávu o tom, že si Zelenskyj koupil sídlo ve Vero Beach na Floridě za dvacet milionů dolarů. Smyslem šíření tohoto hoaxu byl přitom argument, že je potřeba ukončit finanční pomoc napadené zemi.

Cílem dezinformační kampaně se stala i Zelenského manželka Olena, jež měla údajně na konci roku 2022 nakupovat luxusní zboží v hodnotě desítek tisíc dolarů v Paříži. Orr tvrdí, že tyto falešné zprávy zabírají hlavně na ruskojazyčné publikum, sami Ukrajinci tomu příliš nevěří.