Sociální sítě
TikTokeři už panikaří. Americký zákaz je blíž než kdy jindy
Zdá se, že TikTok dostane v USA definitivní stopku. Již v polovině ledna totiž skončí lhůta, do které měla být podle platného zákona sociální síť prodána z čínských do amerických rukou. Pokud se tak nestane, uživatelé v USA ztratí přístup ke svým účtům. Influenceři začali panikařit a vyzývají fanoušky, aby je sledovali na dalších platformách.
redaktor
Zlomovým momentem má být 19. leden příštího roku. Právě v tento den musí TikTok nejpozději informovat americkou vládu, v jaké fázi je jeho prodej. Pokud čínští majitelé (společnost ByteDance) setrvají na svém stanovisku, že takovou transkaci odmítají, aplikace jako App Store nebo Google Play TikTok znepřístupní.
Prodloužení lhůty by mohla společnosti ByteDance povolit dosluhující americká administrativa prezidenta Joea Bidena. To by však připadalo v úvahu jen v případě, že čínský technologický obr předloží konkrétní návrh prodeje a požádá o více času na dokončení transakce.
Bylo by to jedno z posledních rozhodnutí Bidenovy administrativy. Jen o den později se totiž moci ujme zvolený prezident Donald Trump. Bílý dům zároveň opustí viceprezidentka Kamala Harrisová, kterou nahradí J. D. Vance.
Populární tvůrci obsahu na TikToku se již smiřují s možností, že o platformu v USA přijdou. V panice si zakládají účty na jiných sociálních sítích a žádají své fanoušky, aby je sledovali i tam. Úspěšní influenceři totiž na TikToku vydělávají značné peníze a zmíněný zákaz ohrožuje jejich živobytí.
„Poprvé si uvědomuji, že spousta z toho, co jsem vytvořil, by mohla zmizet," řekl agentuře Reuters Chris Mowrey, influencer se 470 tisíci sledujícími na TikToku. „Nemyslím si, že se dostatečně mluvilo o tom, jak moc to bude škodlivé z ekonomického hlediska pro tvůrce obsahu a malé podniky,“ dodal.
Chris Burkett, další tvůrce s 1,3 milionu fanoušků, také přemýšlí o tom, co bude následovat. „Nemyslím si, že tato aplikace má ve Spojených státech ještě dlouhou budoucnost,“ uvedl v jednom ze svých příspěvků a vyzval sledující, aby si ho našli na Instagramu, YouTube, X nebo Threads.
Mnozí influenceři si uvědomují, že se zákazem TikToku zmizí i roky jejich práce. Někteří však věří, že to může mít i pozitivní efekt – že si tvůrci uvědomí svou závislost na platformách a nutnost diverzifikace. Význam jednotlivého influencera je totiž bez platformy zanedbatelný.
Zákon o zákazu TikToku je výjimečný tím, že ho podpořili jak exprezident (a nastupující prezident) Donald Trump, tak Joe Biden. V Kongresu se na něm shodli demokraté i republikáni.
Zákonodárci při schvalování zdůrazňovali hrozby spojené s TikTokem. Kromě negativního vlivu na psychické zdraví dětí a mladistvých se obávali i národního ohrožení ze strany Číny. Americké úřady varovaly, že TikTok sbírá obrovské množství dat o uživatelích a ta mohou být zpřístupněna čínské vládě.
Politická shoda zapůsobila i na justici. ByteDance se neúspěšně pokusil zákaz napadnout žalobou u federálního odvolacího soudu. Soudci, jmenovaní prezidenty Ronaldem Reaganem, Barackem Obamou i Trumpem, se shodli, že zákon je v souladu s národní bezpečností. Podle nich mohou být svoboda projevu či vlastnická práva omezena, pokud jde o bezpečnost státu.
Čínští majitelé TikToku oznámili, že se obrátí na Nejvyšší soud USA. Šance na zneplatnění zákona jsou však malé, protože většina soudců je konzervativní a bezpečnostní hrozby ze strany Číny bere vážně.
Nečekanou naději může přinést Donald Trump, který překvapivě během kampaně uvedl, že zákazu TikToku zabrání. V jeho pravomoci je prodloužit lhůtu o 90 dní. Aby TikTok zachránil dlouhodobě, musel by však změnit zákon, což by v Kongresu pravděpodobně neprošlo.
Prodej sociální sítě, které se stala fenoménem svého druhu, se zatím jeví jako nepravděpodobný. Číňané podle insiderů raději obětují americký trh, než aby prodali svou úspěšnou aplikaci.