Vztahové grafy: Ukaž mi to na obrázku

Pro analýzu obrovského množství dat, například v kybernetické bezpečnosti, se stále častěji používá vizualizace – vztahové grafy.

Vztahové grafy: Ukaž mi to na obrázku
Jindřich Karásek | Jindřich Karásek

„Jeden obrázek nám často dokáže říci mnohem více a lépe než nepřehledné a objemné tabulky,“ říká datový a bezpečnostní analytik Jindřich Karásek. „Grafické zobrazení odhalí i v obrovském množství dat vzájemné vztahy, souvislosti, trendy, kolik je zdrojových uzlů, a především nejrůznější odchylky a anomálie.“

Tyto grafy vztahů, které mnozí považují spíše za umění, se využívají v řadě oborů od informatiky a kybernetické bezpečnosti přes složité vědecké analýzy až po marketing a obchody na burze. „Na charakteru nebo typu dat nezáleží, důležitý je jednotný formát a čistota dat - nesmějí obsahovat chyby nebo duplicity. Při analýze hraje roli například i různá diakritika nebo velká a malá písmena,“ popisuje český odborník, který se pomocí umělé inteligence snaží tyto analýzy automatizovat, aby nebyl potřeba manuální zásah člověka. Stejně tak vyvíjí například chatbota, který by uměl odhalit, zda text obsahuje dezinformace.

Jindřich Karásek
Je datovým a bezpečnostním analytikem v antivirové společnosti Trend Micro, zabývá se především kybernetickou bezpečností. Založil projekt Art of Cyber Security (Umění kybernetické bezpečnosti).

Lovec hackerů

Náplní práce Jindřicha Karáska je kromě datových analýz i líčení pastí na hackery. „Jsem taková chodící past,“ směje se, „na různých sociálních sítích vystupuji pod různou identitou - od vysokého státního úředníka přes jaderného vědce až po samoživitelku na rodičovské dovolené.“ Pod různými psychologickými profily se snaží zachytit útoky již ve fázi sociálního inženýrství, kdy hackeři zkoumají terén a oslovují své budoucí oběti s nejrůznějšími nabídkami. Stejně tak vytváří falešné weby, jež vypadají jako například stránky výzkumné laboratoře. „Na takové stránky třeba umístím dokumenty, které se tváří jako nezabezpečená výzkumná data, ale jsou ošetřeny tak, že vidím, kdo, kdy a kde je otevře či stáhne.“

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit