Musíme činit kroky k přijetí eura, míní prezident Pavel

Politici v České republice musí vyvinout úsilí k tomu, aby byla co nejdříve přijata společná evropská měna euro. Ve svém novoročním projevu to řekl prezident Petr Pavel.

Musíme činit kroky k přijetí eura, míní prezident Pavel
Petr Pavel | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

„Je načase, abychom po letech začali dělat konkrétní kroky, které nás k naplnění tohoto závazku (přijetí eura) dovedou. Přes nekončící diskuse o výhodách a nevýhodách eura pro zemi s otevřenou a exportní ekonomikou, ležící ve středu Evropy, je společná měna logickou budoucností,“ řekl prezident.

Ve svém projevu se Pavel hned několikrát obracel na mladé lidi. Právě ti jsou podle něj nositeli změny. Prezident uznal, že jeho pravomoci jsou velmi malé. Chce však iniciovat takové změny, které povedou k nižšímu zadlužení státu a celkově nižší zátěži mladých generací. 

Prezident se rovněž vyjádřil k předvánočnímu řádění střelce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Apeloval, aby veřejnost překonala strach. „Není možné na úkor strachu obětovat svobodu,“ pronesla hlava státu.

K domácí politice se Pavel vyjádřil jen stručně. Vláda se podle něj snaží stabilizovat veřejné rozpočty. Nicméně kabinetu Petra Fialy se prý nedaří kroky dostatečně vysvětlovat veřejnosti. Od opozice Pavel očekává vládní kritiku, ale rovněž konstruktivní návrhy. Prezident se rovněž vyjádřil proti vulgarizaci politiky i společnosti.

Oproti svému předchůdci ve funkci Miloši Zemanovi pronesl Petr Pavel svůj projev na Nový rok, nikoli na druhý svátek vánoční. V první lednový den k občanům promlouvali rovněž prezidenti Václav Havel a Václav Klaus. Pavel si do Zemana nepřímo rýpl. To když v závěru proslovu uvedl, že přebíral uzavřený úřad odtržený od občanů. Pavel se prý proto snaží svou funkci vykonávat otevřeněji.

Dosud s projevem vystupoval 1. ledna premiér Fiala, rozhodl se ho ale přesunout právě kvůli Pavlově návratu k novoročním poselstvím. Na konci loňského roku ministerský předseda hovořil o tom, že od roku 2024 očekává celkové zlepšení situace v Česku. Premiér uvedl, že „to nejhorší máme za sebou“. „Inflace se v průběhu příštího roku konečně dostane k hodnotám, na něž jsme byli zvyklí ještě před zhruba třemi lety,“ řekl Fiala.