Foto: Shutterstock.com
Ekonomika
Česko zůstává ekonomickým lídrem V4, ale už jen na papíře. Poláci nás v příjmech předběhli a žijí levněji
Česká republika si podle ekonomické výkonnosti stále drží první místo mezi zeměmi visegrádské čtyřky, její náskok se ale tenčí. Zatímco Česko zpomaluje, Polsko šlape na plyn – tamní mzdy se zvyšují rychleji, kupní síla roste a životní náklady jsou nižší. Ukazuje se, že samotný HDP není tím nejlepším ukazatelem životní úrovně.
čtk
Česko zůstává i nadále podle HDP na obyvatele nejvýkonnější zemí takzvané visegrádské čtyřky. Náskok se však zmenšuje, potenciál ekonomiky roste pomalu a s ním i životní úroveň. Vliv na to má drahé bydlení i energie a slabá investiční aktivita. Vyplývá to z analýzy skupiny Creditas.
Za poslední dvě dekády se ze sledovaných zemí regionu nejrychleji přibližovalo průměru EU a německé úrovni Polsko. Rychlý hospodářský růst táhne mzdy nahoru, zlepšuje se kupní síla a Poláci dnes v příjmech už předbíhají Čechy, ukázaly výstupy analýzy.
„Zatímco Poláci se za 20 let posunuli k průměru EU o 27 procentních bodů, Češi o desetinu. Je to méně i v porovnání se Slováky se 17 body a Maďary s 15 body. Efekt rychlejšího růstu ekonomiky je vidět i ve vývoji mezd. Zatímco česká průměrná mzda zůstává pod polovinou německé, polská už dosáhla 52 procent. S ohledem na vyšší dostupnost bydlení a nižší ceny zboží, především potravin, se dá říct, že v Polsku se nyní žije výhodněji než v Česku,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Ukazuje se podle něj to, že pouze HDP na obyvatele nemusí být zrovna nejvěrnějším ukazatelem životní úrovně. „Zjednodušeně se dá říct, že Polsko se stalo hospodářským lídrem regionu. Česko zůstává nejvyspělejší, ale ztrácí tempo, Slovensko stagnuje a Maďarsko zaostává,“ upozornil Dufek.
Slovensko jako jediné z postsocialistických zemí středu Evropy vsadilo na euro, jež mu mělo pomoci rychleji dohánět Německo. Efekt eura se podle něj ukázal jako krátkodobý a brzy vyprchal.
Přestože v Česku rostly ceny potravin pomaleji než jinde, zůstává jednou z nejdražších zemí regionu. Naopak Polsko a Slovensko si drží pozici nejlevnějšího trhu s potravinami, vyplývá z analýzy. Regionální rozdíly v cenách se navzdory konvergenci stále výrazně liší.
ČR má aktuálně téměř nejnižší ceny benzinu v regionu, ale v poměru ke kupní síle jsou stále vysoké, dvakrát vyšší než v Německu. Stabilní daňové zatížení a silná měna pomáhají držet ceny dole, uvedli autoři. Nová evropská regulace EU ETS II může podle nich situaci zásadně změnit.
Dufek připomněl, že Německo bylo dlouhou dobu vzorem, k němuž se všichni chtěli přiblížit. Poslední dekády ukazují, že jeho ‚hospodářský zázrak‘ uvázl na mrtvém bodě a náskok Německa se začal snižovat. Ale ani to nedokázaly všechny země v regionu využít rovnoměrně.
„Nejvíce se díky své hospodářské politice dařilo přibližovat Polsku, nejméně naopak Česku, i když příznivější startovní podmínky po roce 1989 hrály právě v jeho prospěch. Tento náskok byl ale promrhán. Pokud země nenajde růstový impulz a nezačne cíleně řešit drahé bydlení a energie, Polsko časem předběhne Česko nejen v příjmech, ale i v kvalitě života,“ uzavřel Dufek.
Skupina Creditas se zaměřuje především na dlouhodobé investice v konzervativních odvětvích. Hlavními pilíři jejího podnikání jsou finanční služby, energetika a nemovitosti. Zakladatelem a jediným akcionářem je Pavel Hubáček.