Polsko pumpuje miliardy do výroby munice
Hrot24, vygenerováno v Midjourney
Polsko pumpuje miliardy do výroby munice. Posiluje obranu i zbrojní byznys
Zatímco Evropa debatuje o míru, Polsko sází na munici. Vláda právě uvolnila rekordních 2,4 miliardy zlotých (téměř 17 miliard Kč) na masivní rozšíření výroby 155mm dělostřeleckých granátů. Čtyři podniky v rámci státního kolosu Polská Zbrojovka (PGZ) dostanou stovky milionů na nové linky, haly a technologie.
šéfredaktor
Důvod? Děla na Ukrajině i vlastní arzenál mluví jasně: kdo nemá dost granátů, prohrává. „Intenzivně rozšiřujeme kapacity, navyšujeme objemy a dynamicky získáváme know-how k výrobě potřebných zbraní. Je to naše odpověď na dramatickou změnu bezpečnostní situace v Evropě a potřeby polské armády,“ nechal se v oficiálním prohlášení slyšet Adam Leszkiewicz, šéf představenstva PGZ.
Továrny v pohybu: Kde tečou miliardy
Rozdělení obří investice je konkrétní:
Zakłady Metalowe Dezamet získá 1,36 miliardy zlotých na expanzi výroby 155mm munice.
Mesko v Kraśniku dostane 887 milionů primárně na zvýšení kapacity právě u 155mm granátů – s ambicí vyrobit až 150 000 kusů ročně.
Zakłady Chemiczne Nitro-Chem obdrží 113 milionů na nákup technologických linek pro kompletaci této munice.
Zakłady Produkcji Specjalnej Gamrat posílí o 66 milionů na výstavbu, instalace a produkci tzv. „base bleed“ jednotek (zvyšujících dolet střely).
„Přidělené prostředky nám umožní navýšit výrobní kapacitu, rozšířit infrastrukturu. Je to také otevřená cesta k novým technologiím, vyšší ziskovosti a posílení konkurenceschopnosti na domácím i evropském trhu,“ vysvětluje Arkadiusz Bąk, první viceprezident PGZ. V plánu jsou podle něj hned tři nové „muničárny“ – kombinace rozšíření stávajících provozů a budování zcela nových linek. Přípravy už běží naplno.
Víc než jen Ukrajina: Strategie soběstačnosti
Tento mega-injekce není jen blesková reakce. Kořeny sahají do listopadu 2024, kdy polský Sejm na popud ministerstva státního majetku (MAP) schválil alokaci zhruba 3 miliard zlotých (z toho 2 miliardy z rozpočtu ministerstva obrany) speciálně pro FIK – Fond kapitálových investic pod kontrolou MAP – s jediným úkolem: turbo-naběhnout domácí výrobu munice. „Ministerstvo státního majetku podporuje rozvoj polského obranného průmyslu. Výstavba továren na munici velkých ráží je jedním z nejdůležitějších speciálních projektů, které MAP řídí. Naším cílem je co nejrychleji zvýšit domácí produkci této munice, která je klíčová na moderním bojišti,“ zdůraznil ministr státního majetku Jakub Jaworowski. První peníze podle něj poputují firmám už tento měsíc.
Klíčové bylo rozhodující kritérium: celý výrobní cyklus musí probíhat výhradně v Polsku. „To nám umožní nezávislost na zahraničních dodavatelích a vybudujeme trvalou základnu pro národní autonomii,“ dodal Jaworowski razantně. Bąk z PGZ to potvrzuje: „Už teď plníme zakázku na 280 tisíc kusů 155mm munice pro polskou armádu. Naše expanze je o snaze dosáhnout – tam, kde je to nutné, možné a obchodně ospravedlnitelné – plné průmyslové autonomie, kontroly nad výrobou a bezpečnosti dodavatelského řetězce.“
Od Krabů k exportu: Kam míří granáty?
Tlak na výrobu 155mm munice vyhnala do nebes především válka na Ukrajině, která už tři roky ukazuje jejich zásadní roli v dělostřeleckých soubojích. Právě tyto granáty jsou životadárnou krví pro polské samohybné houfnice K9 Thunder a především vlajkové lodě – houfnice Krab od PGZ. Investice ale míří dál než jen k doplnění vlastních skladů. Jsou pevně zakotveny v širším plánu „repolonizace“ obranného průmyslu. Ministr Jaworowski i představitelé PGZ otevřeně mluví o exportu. „V delším horizontu, po uspokojení potřeb polské armády, by bylo možné 155mm munici vyvážet,“ naznačil oficiální představitel vlády. Polsko se tak nejen chystá krýt záda sobě a spojencům, ale vidí v munici i velký byznys. Jejich továrny se mění z národního arzenálu na potenciálního klíčového hráče na přeplněném evropském trhu se zbraněmi. Granáty z Desametu, Meska, Nitro-Chemu a Gamratu tak možná brzy uslyší nejen nad Donbasem, ale i v dalších koutech světa.