Velká polévková krize. Rusové a Ukrajinci se hádají o boršč

Zapomeňte na anexi Krymu, kšeftování s plynem i na 13 tisíc mrtvých. V ukrajinsko-ruském konfliktu začalo jít o boršč.

Velká polévková krize. Rusové a Ukrajinci se hádají o boršč
Boršč, ilustrační foto | Profimedia.cz

Devatenáctý květen 2019 byl den jako každý jiný. Turecká lira ztratila polovinu své hodnoty, Donald Trump řekl do oběda přes 300 lží a v Itálii dostalo covid-19 na 40 ještě nepočatých dětí. Pak vzaly věci do rukou temné síly.

Na twitterovém účtu, jehož držitel vystupuje jako „ruská vláda“, se objevila fotografie bílé misky se zářivě červeným obsahem. (Trocha zelené petrželky dala mimochodem vzniknout barevné kombinaci vlastní italské a maďarské vlajce, ale to pro tento text nejspíš není podstatné.) Rozkliknutí spustilo videoklip s podrobným receptem na přípravu polévky, konkrétně červeného boršče. 

Až sem by bylo vše v pořádku. Připojený vzkaz však dal zdánlivě neškodnému tweetu geopolitický rozměr. „Nadčasová klasika! #Boršč patří ke slavným a oblíbeným ruským #jídlům & symbolům tradiční kuchyně,“ uvádí tehdejší prohlášení ruské vlády. Následovala řada obrázků, jimiž uživatelé Twitteru nahrazují verbální komunikaci: miska se lžící, brambora, mrkev, paprika, lžíce, obličej se srdíčky namísto očí a obličej s povyplazeným jazykem. Posledně uvedený obrázek Twitter sám interpretuje jako „tvář člověka, jemuž chutná jíst“.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit