Umělá inteligence poháněná reaktory. Big Tech má zájem o jádro, slunce a vítr už nestačí

Bouřlivý rozvoj umělé inteligence a rostoucí energetické nároky na datová centra přitahují pozornost technologických firem k jaderné energetice.

Umělá inteligence poháněná reaktory. Big Tech má zájem o jádro, slunce a vítr už nestačí
Umělá inteligence požírá čím dál víc energie, proto pokukuje po jádru | Hrot24, vygenerováno v Midjourney

Pro rozvoj jaderné energetiky se jedná o výrazný impuls. Velké technologické firmy si chtějí pojistit další bezuhlíkový zdroj elektrické energie, protože rozvoj umělé inteligence a poptávka po výkonu datových center roste.

Původní zelené plány firem, jako je Amazon, Google, Microsoft nebo Meta, že přejdou pouze na obnovitelné zdroje, musejí jít stranou. A velké společnosti se začínají orientovat na producenty energie ze štěpného materiálu.

Americké energetické firmy Constellation Energy a Vistra jednají se zákazníky, kteří mají zájem o přímé připojení datových center k jaderným elektrárnám, napsal web americké televize CNBC.

V souvislosti s tím rostou i akcie těchto firem, protože investoři věří tomu, že jaderný trend bude v technologickém sektoru posilovat. Na druhou stranu bobtnají obavy, zda nové kontrakty neohrozí stabilitu energetické přenosové soustavy a dostupnost elektřiny pro menší zákazníky.

Joe Dominguez, šéf společnosti Constellation Energy, která provozuje patnáct jaderných elektráren napříč Spojenými státy, nicméně zdůraznil, že energie pro datová centra je nezbytná pro ekonomickou konkurenceschopnost a národní bezpečnost Ameriky. Země soutěží s Čínou o prvenství v závodě o vývoj čím dál dokonalejší umělé inteligence.

„Když hovoříte o velkém poptávkovém zatížení a chcete využívat energii s nulovými emisemi, dostanete se k jaderným elektrárnám,“ řekl Dominguez. Firmě z Baltimoru se daří, od začátku roku cena akcí vyskočila o 63 procent.

Investoři totiž oceňují právě jadernou flotilu 21 reaktorů, které nabízejí stabilní dodávky elektřiny. Akcie firmy Vistra Corporation rostly letos dokonce o více než sto procent. Společnost z Texasu provozuje šest reaktorů.

Technologické firmy si chtějí pojistit dodávky energie v době, kdy roste poptávka po elektřině nejen kvůli rozvoji umělé inteligence, ale také s nástupem elektromobility. Protože se zároveň uzavírají uhelné elektrárny, nabídka elektřiny může být v rámci Spojených států omezená.

Před nedostatečnou výstavbou nových zdrojů energie už varovala společnost PJM Interconnection, jež je největším provozovatelem energetické sítě ve východní části Spojených států. Amazon Web Services v březnu koupila datové centrum, jež je napájeno 41 let starou jadernou elektrárnou Susquehanna v Pensylvánii.

Je ale terčem kritiky od dalších energetických firem, protože se tím vytvoří nebezpečný precedens, který potenciálně povede k nedostatku elektřiny na trhu a poškodí další zákazníky.