Volodymyr Zelenskyj potřebuje každý měsíc 30 tisíc nových vojáků. Ty ale nemá
Dmytro Sheremeta / paparazzza / Shutterstock.com, koláž Hrot24
„Chrání nás všechny.“ Zelenskyj žádá Evropu, aby přispěla na platy ukrajinských vojáků
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žádá evropské partnery, aby pomohli financovat vyšší platy pro vojáky. Armáda totiž čelí úbytku dobrovolníků i únavě z války.
redaktor
Zelenskyj vyzývá evropské státy, aby kromě zbraní a techniky začaly financovat i platy pro ukrajinské vojáky. Podle něj jde o klíčový krok, jak podpořit slábnoucí nábor nových rekrutů a udržet armádu v chodu po více než třech letech války.
Prezident tento požadavek otevřeně přednesl při setkání s novináři. Přiznal, že západní spojenci zatím finančně podporují pouze výzbroj a výstroj, ne však samotné vojáky.
Věří ale, že to dokáže změnit. „Naši vojáci sami mohou být tou zbraní, která ochrání všechny,“ prohlásil státník podle deníku Financial Times.
Ukrajinská armáda podle tamních činitelů potřebuje každý měsíc zhruba 30 tisíc nových vojáků. Tuto hranici se jí však nedaří pravidelně naplňovat a příliš už není kde je brát.
V zemi již nyní roste odpor vůči mobilizaci. Ani snížení věkové hranice pro odvod z 27 na 25 let situaci výrazně nezlepšilo. Zelenskyj odmítl výzvy západních partnerů, aby hranici snížil ještě víc. A to kvůli demografickým limitům a nízké veřejné podpoře.
Prezident věří, že vyšší odměny vojáků by motivovaly některé muže, aby se nechali naverbovat, a to dobrovolně.
Ukrajina se už nyní snaží zlepšit podmínky pro dobrovolníky pomocí vyššího platu a efektivnějších náborových kampaní. Současně ale čelí rozpočtovému deficitu 40 miliard dolarů ročně (asi 835 miliard korun) kvůli válečným výdajům. Další navýšení platu vojáků by vedlo k hlubším deficitům a peníze by bránící se Ukrajině chyběly jinde.
Další peníze by od evropských partnerů měly proudit na obranného průmyslu. Jen produkce zbraní, včetně raket, dronů nebo systémů pro elektronický boj, bude podle prezidenta stát nejméně 25 miliard dolarů (přes 520 miliard korun) ročně.
Z toho šest miliard dolarů (asi 125 miliard korun) je potřeba akutně na výrobu domácích dronů. Ukrajina si s vlastními zdroji nevystačí.
Zelenskyj uvedl, že o finanční podpoře jedná s evropskými lídry včetně předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, britského premiéra Keira Starmera i generálního tajemníka NATO Marka Rutteho. Hovořil také s americkými partnery. Přiznal ale, že jde o „velmi složité téma“.
Další prioritou pro Ukrajinu je obrana proti ruským raketám a dronům. Zelenskyj chce získat sedm nových systémů protivzdušné obrany Patriot. Potvrdil, že od Německa obdrží dva a od Norska jeden. O dalších jedná také s Nizozemskem.
Patrioty by Ukrajině musely poskytnout USA. Prezident Donald Trump ale dal najevo, že systémy je ochoten pouze prodat, nikoli darovat. Tato varianta je přijatelná pro Německo. „Jsme připraveni nakoupit od USA další systémy Patriot a poskytnout je Ukrajině,“ řekl německý kancléř Friedrich Merz na konferenci o obnově Ukrajiny v Římě.
Další finanční a materiální podporu napadené zemi již dříve přislíbily rovněž Francie, Spojené království nebo třeba severské státy.
Zelenskyj o potřebě další finanční podpory informoval nepříliš diplomaticky krátce poté, co byl ze strany Evropské unie zkritizován za podpis zákona omezujícího nezávislost dvou klíčových protikorupčních úřadů. V zemi kvůli tomu vyšly tisíce lidí do ulic. Po nesouhlasných reakcích západních států prezident přislíbil, že nezávislost institucí posílí přijetím další novely.