Uhlí je zpět

Stát nenápadně oslovuje firmy, které v Česku dobývají uhlí, s dotazem, zda jsou schopny v dohledné době výrazně navýšit těžbu. Sokolovská uhelná zprovozňuje dříve odstavené velkorypadlo, aby byla schopna uspokojit rostoucí poptávku. OKD, firma, která s těžbou černého uhlí měla letos skončit, se vážně zabývá prodloužením činnosti o několik let. Uhlí je zpět.

Místo plánovaného postupného útlumu jeho těžba roste. Není to o tom, že by nad ekology zvítězila těžařská lobby, ale o tom, že se bez uhlí česká energetika v současné době prostě neobejde. Ceny zemního plynu stále rostou a vyrábět z něj třeba elektřinu se ekonomicky nevyplácí, i proto letos energetické firmy takřka nespouštějí paroplynové elektrárny. Jenže z něčeho se ta elektřina vyrobit musí, takže přichází na řadu uhlí. Není to vyloženě renesance uhlí, útlum těžby bude pokračovat, jen to nepůjde tak rychle, jak by si někteří přáli. Více najdete v hlavním tématu nového Hrotu.

Návrat uhlí není vzhledem k aktuálním událostem až takovým překvapením. Pokud by se na Pražský hrad vrátil král, bylo by to něco úplně jiného. Úspěšný developer a zakladatel Českého královského institutu Zdeněk Prázdný je však přesvědčen, že je to zcela reálné. Pokud by vše probíhalo podle Prázdného představ, Česko by se nového krále dočkalo krátce poté, co skončí mandát prezidentovi, jenž ve funkci nahradí současnou hlavu státu Miloše Zemana. Když se podíváte na to, co se dnes děje na Hradě, a na některé kandidáty, kteří chtějí Zemana ve funkci nahradit, král je možná jediná možnost, jak vrátit úřadu hlavy státu určitou důstojnost. Více o tom, jak by se měl třeba panovník vybírat, naleznete v rozhovoru s Prázdným.

V českém školství nenajdete moc vlivnějších institucí, než je Cermat, organizace zajišťující jednotné testování žáků a studentů. Ústav ale podle odborníků neplní dobře úkoly, kvůli kterým byl zřízen, navíc kontrola hospodaření odhalila plýtvání s veřejnými financemi a závažná manažerská pochybení. Podle některých je tak Cermat zralý na zrušení, ministr školství Gazdík se ale přiklání k zásadní reformě, plánuje zpřehlednit strukturu organizace a zároveň změnit náplň její práce. Zcela skončit mají například jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Reforma už začala odvoláním ředitelky Michaely Kleňhové.

V novém vydání Hrotu samozřejmě najdete i další texty a nové informace. Třeba o tom, že příslušníky aktivních záloh čeká historicky největší nasazení v zahraničí. V červnu se první skupina rezervistů připojí k mnohonárodnostnímu uskupení NATO na Slovensku. Nebo o tom, jak se nejhodnotnější firma nového šéfa PPF Jiřího Šmejce podílí na vzestupu kultovního chorvatského fotbalového klubu Hajduk Split. Příjemné čtení.