Věřili mu tehdy, věří mu i teď. Trumpovi příznivci v srpnu 2023 před soudem, který řešil jeho obvinění ze spiknutí kvůli pokusu zvrátit volby
Foto: Shutterstock.com
Nálada v USA
Nakopal protivníkům zadek, nebo je moc „hrr“? Voliči hodnotí prvních sto dní Donalda Trumpa
Donalda Trumpa vynesla zpět k moci různorodá směsice lidí. Podnikatelé, řidiči kamionů i váleční veteráni. Ekonomové z prvních sta dní staronového amerického prezidenta v úřadu nadšeni nejsou, co si ale myslí jeho skalní příznivci?
ptk
BBC s několika fanoušky Donalda Trumpa mluvila před prezidentskými volbami a teď se k pěti z nich vrátila. Voliči svérázného politika hodnotí, co dosud ve svém druhém volebním období splnil, co se mu zatím nepovedlo, a svěřují se i s dalšími očekáváními.
Pětašedesátiletý kavárník Luiz Oliveira nestíhá. Ne, že by ve svém nevadském podniku neměl čas na zákazníky, jde o politiku. Od té doby, co jeho volební kůň usedl v oválné pracovně, nestačí se ve smršti nových nařízení orientovat.
Pochytil ale omezení na hranicích, deportace cizinců včetně posílání mužů do nechvalně známého žaláře v Salvadoru. Tlak na hranici s Mexikem je nejnižší za poslední čtyři roky a to se mu líbí.
Sám do Spojených států přicestoval v 80. letech z Brazílie, ale legálně, a téma cizinců, kteří přicházejí do jeho země bez povolení, ho trápí. Hovoří dokonce o invazi.
Trumpovu přístupu ale jen netleská. I když sice podporuje zavedená cla, která podle něj vyvažují dosavadní nefér přístup k nejbohatší zemi světa, znervózňují ho bezprostřední hospodářské dopady opatření a také nejistota ohledně čekací doby na Trumpovu „zlatou éru Ameriky“.
„Bude nás to ještě bolet a myslím, že to nepůjde tak rychle, jak tvrdí.“ I když zůstává Trumpovým příznivcem, je připraven přiznat, že jeho volba byla chyba, pokud přijatá opatření nakonec jen vyděsí trhy a minou požadovaný cíl.
Pro Amandu Sue Mathisovou je Trump lékem na nejpalčivější problémy Ameriky, po sto dnech v úřadu vidí výrazný pokrok. „Řada lidí se starala hlavně o války na Blízkém východě a na Ukrajině. Je ale na čase, abychom se zaměřili na naši zemi a dali věci do pořádku, než začneme napravovat problémy jiných,“ uvedla čtyřiatřicetiletá žena.
Veteránka amerického námořnictva věří ve společnost založenou na zásluhách. Omezení přístupu, který podporuje diverzitu, rovnost a inkluzi, jí proto dělá radost. Opatření byla podle této voličky sama o sobě diskriminační a zašla v posledních letech příliš daleko.
Nepřekvapí proto, že vítá zákaz lékařské změny pohlaví osobám mladším devatenácti let a vyloučení transgender žen z ženských sportů. Prvních sto dnů prý republikánský politik svým protivníkům „nakopal zadek“ a utvrdil Amandu v dobrém pocitu z volby. I ona je ale připravena svůj názor změnit, pokud by její favorit provedl nějakou nepředloženost.
Slibem uvalit cla na obchodní partnery a vytvořit tak na americké půdě pracovní místa si Trump získal devětatřicetiletého řidiče kamionu Bena Maurera. „Dost lidí si myslelo, že v hodně věcech blafuje,“ rekapituluje volič z Pensylvánie. Je proto nadšený, že se ukázal právy opak. Těší ho cla na země od spojenců, jako jsou Kanada a Mexiko, až po soupeře typu Číny.
Jak upozorňuje BBC, vše ale nešlo hladce, vláda cla navyšovala, snižovala, odkládala a zase rušila v reakci na průběh obchodních jednání a nálady na burze. Na veškerý dovoz momentálně platí přirážka ve výši deseti procent a na čínské zboží dokonce 145 procent.
Přestože se ekonomové obávají, že to povede ke zvýšení cen, Ben věří, že z toho nakonec firmy, kterým svým kamionem rozváží zboží, budou těžit. Trump celní politikou vydobyl mezinárodní respekt, který Spojeným státům chyběl, myslí si řidič. Ben také oceňuje, že se jeho kandidát připravil a je v prosazování svých nápadů ještě pilnější než v prvním období.
Trumpa a Muska vyškolily trhy. Zařadili zpátečku a couvají z rázných ekonomických plánů
Sedmdesátiletá důchodkyně June Careyová sice názor na prezidenta nezměnila, ale prvních sto dnů vůdce hnutí MAGA u moci ji překvapilo. „Je trochu agresivnější a o něco nepředvídatelnější, než jsem čekala,“ říká kalifornská malířka.
Nedá se ale říct, že by byla překvapena nepříjemně. Ohromila ji totiž míra plýtvání, kterou údajně odhalilo ministerstvo pro vládní efektivitu (DOGE) pod vedením miliardáře a prezidentova spojence Elona Muska.
Kritici upozorňují, že tvrzení o úsporách je nadhodnocené. Mračí se také nad vyhazovem klíčových federálních zaměstnanců, které musel stát zase najmout zpět. June přiznává, že je z Muska rozpačitá, ale když si ho vůdce Ameriky najal, asi ví, co dělá.
Už dříve se umělkyně svěřila, že ji znepokojuje objem výdajů na sociální dávky. Od Trumpa očekává, že Američany přinutí k soběstačnosti. Dosavadní škrty vítá, ale doufá, že vláda nesáhne na sociální zabezpečení. Ona a dalších 67 milionů penzistů a lidí se zdravotním postižením z něho totiž žije.
Varování opozičních demokratů, že i její důchod je v budoucnu na řadě, nevěří. „Proč by sociální zabezpečení osekávali, když už ušetřili miliony a miliony dolarů na jiných věcech?“ ptá se sedmdesátiletá žena.
Automechanik a prodavač ojetých vozů Jeremy Stevens podporuje Trumpa už léta. Z Bílého domu teď jeho oblíbený politik energicky plní to, co slíbil v kampani. Se svými zákazníky občas zabrousí k politickým tématům, všímá si, že ekonomické kroky současné hlavy státu ne vždy vítají s nadšením.
Pětačtyřicetiletý občan státu Maine ale věří, že jejich obavy, hlavně z dopadů cel, pramení z nedostatečného pochopení problematiky. Právě obchodní války jsou podle jeho úsudku součástí širší vize, která, pokud to kritici chvíli vydrží, bude nakonec přínosná.
„Vnímání dopadu těchto opatření je krátkozraké,“ říká. Ekonomové tvrdí, že prezidentovy časté změny v celní politice otřásly světovými trhy. Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil výhled růstu, přičemž Spojené státy zaplatí na obrazné „dani z nejistoty“ nejvíce ze všech. MMF upozorňuje, že existuje až čtyřicetiprocentní riziko recese v USA. Jeremy nicméně věří, že čas dá Trumpovi za pravdu. „Bude to bolet jen dočasně,“ tvrdí. „Nakonec to přejde.“