To se to bude skákat! Starostové se kroužkováním mohou dostat před Piráty

Piráti ztrácí, Starostové a nezávislí posilují. Při volbách se bude kroužkovat

To se to bude skákat! Starostové se kroužkováním mohou dostat před Piráty
Vít Rakušan (vlevo) a Ivan Bartoš | PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Koalice Pirátů a STAN na jaře vylétla a začala vévodit volebním modelům. Dost rychle se však zadýchala. Jedním z důvodů je fakt, že na ni najednou byla upřena daleko větší pozornost než na kohokoli jiného. Zvláště Piráti se ocitli pod drobnohledem konkurenčních stran i novinářů. Nyní sledujeme, že tato koalice stagnuje, a podle většiny modelů dokonce pomalu, ale jistě klesá. 

Příčinou tohoto poklesu jsou však výhradně ztráty Pirátů. Naopak Starostové a nezávislí podle všech dat posilují. V koalici jsou to tedy STAN, kdo ji momentálně drží.

O to zajímavěji dnes vypadá pohled na kandidátní listiny této koalice. Když vznikaly, byl dohodnut celkový poměr tři ku jedné ve prospěch Pirátů. Piráti obsadili valnou většinu pozic volebních lídrů. Mají jich deset, Starostové jen čtyři. Na druhých místech kandidátek je poměr sedm ku sedmi, třetím příčkám opět dominují Piráti, kterých je hned jedenáct. Podle odhadu výsledků při zachování stávajícího pořadí by snad jedině v Libereckém kraji mohlo dojít k tomu, že by STAN měli větší zastoupení než Piráti. 

Kroužky a skokani

Nezapomínejme ale na to, že čeští voliči mají v ruce docela účinný nástroj – preferenční hlasování. Zvláště u koalic jde o ošemetnou záležitost. O tom by mohli hezky pohovořit třeba unionisté, které takto opakovaně doběhli lidovci a jejich voliči v krajských volbách 2000 i ve sněmovních volbách 2002. Preferenční hlasování má svou sílu především v menších a středně lidnatých krajích, kterým až tolik nedominuje krajské město. A právě tam mají STAN často své silné kandidátské a voličské základny. A ovšem, především desítky starostů, jejichž význam se nemusí omezovat jen na jejich městečko či dědinu.

Piráti si rizika preferenčního hlasování uvědomovali už v době jednání o koalici.  Proto si do koaliční smlouvy prosadili několik pojistek proti přeskakování. Kandidáti v prvé řadě nesmějí vyzývat voliče ke kroužkování. Druhým opatřením je zákaz umisťovat účelově na nižší příčky kandidátek potenciální „skokany“.

Koaliční smlouva však vznikala v čase, kdy STAN byli opravdu významně slabším partnerem. Dnes je tomu jinak, a to ještě nemusí být všem dnům konec. Dá se totiž očekávat, že STAN mohou Piráty brzy dohonit, ne-li předhonit. V tu chvíli se však jejich členská základna začne oprávněně ptát, proč mají hrát méně důstojnou roli, než jim vlastně patří. Vzhledem k tomu, že je znám odpor části pravicovějších členů i voličů STAN vůči levicovosti Pirátů, stojí před koalicí velká hrozba veřejně prezentovaných rozbrojů.

3 : 1, nebo 1 : 3

Pro Piráty je ovšem ještě mnohem větší hrozbou to, že STAN takovou vnitřní diskusi vůbec nespustí a celá koalice tuto situaci zdánlivě bez ztráty kytičky přestojí. Pak se totiž opravdu mohou obávat toho, že kandidáti Starostů zákaz osobních kampaní nedodrží a na konci léta budeme svědky nebývalé vlny kroužkovací kampaně. A co hůře, ono možná ani nebude nutné, aby takovou kampaň spouštěli, jelikož jejich známost je až na výjimky skutečně úplně jinde než u Pirátů. 

V extrémním případě se tak Piráti mohou dočkat toho, že finální poměr zvolených poslanců Pirátů a STAN nebude tři ku jedné v jejich prospěch, nýbrž v jejich neprospěch. Především v českých krajích k tomu ani nepotřebujeme velkou fantazii. Stačí se podívat za hranice Prahy do Středočeského kraje.