Syndrom z turbín. Manželé vysoudili ve Francii miliony

Francouzský soud uznal, že manželský pár má nárok na odškodnění ve výši téměř tří milionů korun za to, že roky trpěl nespavostí, depresemi a srdeční arytmií kvůli nedalekým větrným turbínám.

Syndrom z turbín. Manželé vysoudili ve Francii miliony
ilustrační foto | Shutterstock.com

Manželé Christel a Luc Fockaertovi mají získat odškodnění od provozovatelů větrné elektrárny ve výši 110 tisíc eur (2,8 milionu korun), protože se u nich vyskytly závažné zdravotní problémy. Francouzští soudci v Toulouse uznali, že jim takzvaný turbínový syndrom poškodil zdraví. Jedná se o první rozsudek tohoto druhu v zemi. 

Belgický pár zdůraznil, že jim šest větrných turbín vzdálených 700 metrů od jejich bydliště ve Fontrieu v jižní Francii po dva roky způsobovalo řadu zdravotních komplikací, jako je nespavost, srdeční arytmie, migréna, deprese, závrať a nevolnost. Turbíny byly instalovány v roce 2008, problémy měly začít až o pět let později. Poškození tvrdili, že to bylo dáno i tím, že byl les mezi jejich pozemkem a nejbližší turbínou vykácen. V roce 2015 se Fockaertovi odstěhovali a krátce nato komplikace odezněly. 

Stěžovali si hlavně na hluk, který přirovnali ke „stále zapnuté pračce“. Plus je vyrušovala bílá blikající světla, jež jsou umístěná na turbínách. „Nejprve jsme tomu nerozuměli, ale postupně jsme si uvědomili, že problém pochází z turbín,“ zdůraznila Christel Fockaertová. Světla blikají každé dvě vteřiny, proto museli mít u domu rozsvícená venkovní světla, aby je blikání nerušilo. 

I když podle lékařů nebylo možné prokázat žádný zdravotní problém, soudní znalec upozornil na turbínový syndrom, o kterém se píše v odborné literatuře. Australská studie z roku 2013 nicméně uvádí, že se jedná hlavně o psychosomatické komplikace, jež jsou častější tam, kde se hovoří o negativních dopadech větrných farem na místní obyvatele. 

Další studie provedené v Evropě, Kanadě a ve Spojených státech odkazují na syndrom, který ovšem není zatím mezi lékaři uznávaný. Spíše se jedná o fenomén, který je způsoben negativní publicitou a odporem vůči větrným elektrárnám. Negativní očekávání mohou u lidí způsobit výše popsané zdravotní komplikace. 

Museli se odvolat

Samotný případ byl u prvoinstančního soudu zamítnut v lednu loňského roku. Manželé se ale odvolali a poukázali na to, že soudce ignoroval posudky, které si nechali vypracovat. Jel přímo na místo, kde strávil pouhou hodinu, a pak rozhodl o tom, že nemají na odškodnění nárok. 

Odškodnění musí zaplatit energetické společnosti Sasu, Margnes Energie a Sasu Singladou Energie. Provozovatelé po rozsudku změnili rychlost turbín i blikání světel. „Je to neobvyklý případ, a pokud vím, žádný precedent neexistuje,“ uvedla advokátka žalující strany Alice Terrasseová.

Čeká se, že po tomto rozhodnutí výrazně vzroste počet stížností na provozovatele jiných větrných parků. Právnička nicméně varuje, že to neznamená, že stěžovatelé v ostatních případech uspějí a získají nárok na finanční odškodnění.

„Tuto kauzu nelze reprodukovat. Větrný park způsobil neobvyklou nepříjemnost kvůli své konfiguraci, ale každý případ je odlišný a měl by být posuzován jinak,“ vysvětlila. Může ale sloužit jako varování pro energetické firmy, aby při plánování nových větrných elektráren pečlivě zvažovaly dopady staveb na místní obyvatele, kteří žijí v jejich okolí.

Emmanuel Forichon z ekologické organizace Toutes Nos Énergies – Occitanie Environnement rozsudek ocenil jako důležitý a odvážný. „Zabýváme se otázkami životního prostředí, biodiverzity a občas i dopadem na krajinu, ale nedostatečně otázkámi lidského zdraví. To by mohlo vytvořit judikaturu, a především přísnější předpisy,“ řekl.