Tajnosti okolo zdraví Putina. Rozhodne nakonec válku smrt „kremelského řezníka“?

Ruský diktátor, jenž je odpovědný za rozpoutání největšího konfliktu v Evropě po roce 1945, je předmětem spekulací ohledně svého zdraví. Kreml ale o jeho zdravotním stavu mlčí jako hrob.

Tajnosti okolo zdraví Putina. Rozhodne nakonec válku smrt „kremelského řezníka“?
Protest v Kalifornii proti Putinově válce, ilustrační foto | Shutterstock.com

Americký prezident Joe Biden už loni v březnu řekl o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi, že je zabiják. V té době narážel na informace amerických tajných služeb, které tvrdí, že se Rusko snažilo poškodit jeho prezidentskou kampaň, stejně jako se Moskva pokoušela očernit Hillary Clintonovou v boji s Donaldem Trumpem v roce 2016.

Bidenova slova se o rok později potvrdila při jiné příležitosti, když vůdce Kremlu spustil na konci února vojenskou operaci, jejímž cílem bylo obsadit obrovské ukrajinské území a svrhnout současný režim prezidenta Volodymyra Zelenského. 

Rusku se stále nedaří válku úspěšně ukončit, vojáci se museli stáhnout z okolí Kyjeva a nyní se vedou krvavé boje na východě země. Ukrajinci i Rusové mají vysoké ztráty, podle Ukrajiny už padlo přes 33 tisíc ruských vojáků. Ukrajinců umírá v posledních dnech také několik stovek denně, připustila ukrajinská armáda. Celkem přiznala ztráty ve výši deseti tisíc zabitých vojáků. Navíc bylo podle OSN zabito minimálně deset tisíc civilistů včetně dětí, odhady ukrajinských úřadů jsou mnohem vyšší. 

I proto je pro řadu odpůrců Kremlu nadějí, že se „řezník Putin“ (tak jej označil Biden letos v březnu, když navštívil Polsko) netěší dobrému zdraví a brzy zemře. Což by mohlo vést ke konci války, které se musí v Rusku říkat speciální vojenská operace. 

Zaručené zprávy o zdraví

Putinovi bude v říjnu sedmdesát let a od začátku války se objevuje řada „zaručených“ zpráv západních tajných služeb, že brzy zemře, že se léčí s rakovinou, a podrobně se analyzují jeho záběry. O zdraví ruského vůdce se oficiálně neví nic, i když už je ve vysokých funkcích (prezident, premiér a zase prezident) přes dvacet let.

V dubnu zveřejnil na základě dat z otevřených zdrojů podrobnou zprávu ruskojazyčný web Proekt, jenž uvedl, že cesty Putina do jeho sídla v Soči byly v posledních letech synchronizovány s odjezdem velké skupiny lékařů. V letech 2016 až 2019 jej doprovázel specialista na operace rakoviny štítné žlázy Jevgenij Selivanov. 

Putin si nicméně zakládá, alespoň v propagandistické rovině, na výborné zdravotní kondici, je vyobrazován jako zdatný jezdec na koni, hráč juda a hokeje. Jeho touha po dlouhověkosti jej údajně vede i k tomu, že si dopřává ozdravné koupele z krve pocházející z parohů jelenů žijících na Sibiři. Má se jednat o recept ministra obrany Sergeje Šojgua. 

Francouzský týdeník Paris Match zase uvedl, že při návštěvě Saúdské Arábie v roce 2019 ruského samozvaného cara (sám se přirovnává k Petru Velikému) doprovázelo na toaletu několik spolupracovníků, aby sesbírali jeho moč i stolici. Má se tím zabránit nepřátelské analýze, ze které by bylo možné odvodit Putinův zdravotní stav.

Rakovina v terminálním stadiu 

Americký časopis Newsweek se zase odkazuje na americké tajné služby, podle kterých se Putin léčí s rakovinou v pokročilé fázi. O rakovině hovořil i šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov.

Oficiálně je ale Putin zdravý jako řípa. Naposledy Kreml měnil jeho program ze zdravotních důvodů před deseti lety, když si měl prezident natáhnout sval na noze a musel zrušit několik schůzek. Proekt ale tvrdí, že od této doby se datují jeho zdravotní problémy. 

Během pandemie covidu-19 ruský diktátor vykazoval podivné chování, kdy se odmítal stýkat se svými podřízenými a všichni museli udržovat několikametrový distanc. Legendární je záběr dlouhého stolu, kdy jedná s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nebo šéfem OSN Antóniem Guterresem. Ti, kteří podstoupili požadavky Kremlu na test a karanténu, se pak mohli s ruským vůdcem obejmout, jako tomu bylo v případě arménského premiéra Nikola Pašinjana. 

Odložení televizního setkání Putina s ruským lidem, kdy v přímém přenosu odpovídá na otázky diváků, na neurčito rovněž rozpoutalo novou vlnu spekulací, že na tom není zdravotně nejlépe. 

Lavrov i Lukašenko: Putin je v kondici

O pevném zdraví ruského lídra přesvědčuje veřejnost mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který se spekulacím západních médií vysmál. A přidal se i ministr zahraničí Sergej Lavrov, jenž ve francouzské televizi TF1 výslovně popřel, že je Putin nemocný.

Posledním ze zastánců perfektní formy šéfa Kremlu je běloruský diktátor Alexandr Lukašenko. „Pokud si myslíte, že je s prezidentem Putinem něco v nepořádku, jste, jak říkáme, ten nejubožejší člověk na světě,“ řekl reportérům japonské televize. 

Šéfredaktor Proektu Roman Badanin zdůraznil, že je důležité vědět, jak na tom ruský mocnář zdravotně je, když po změně ruské ústavy může v roce 2024 opět usilovat o zvolení. „Země nezná ani slovo pravdy o fyzickém a emocionálním zdraví člověka, který ji řídí,“ stěžuje si Badanin s dovětkem, že Putin může zničit celé lidstvo, protože vlastní jaderný kufřík.