Tomáš Novák týdeník HROT
Solární boom se vrací, zatím na střechy
Lego, IKEA, dm-drogerie i velká nákupní centra investují do stavby střešních fotovoltaik. S náklady jim hodně pomůžou evropské fondy
redaktor
Velké solární elektrárny jsou zpět. Po devítileté pauze znovu v Česku vyrůstají velké fotovoltaické parky o výkonu až jednoho megawattu (což pro ilustraci odpovídá 500 současně zapnutým rychlovarným konvicím). Ale oproti éře živelného solárního boomu před deseti lety se mnohé změnilo. Tentokrát rostou nové panely na střechách průmyslových hal a jiných budov a – co potěší – nebudou již mít negativní dopad na cenu elektřiny koncových spotřebitelů.
Jak je to možné? Technologie za posledních deset let výrazně zlevnila. Ještě před deseti lety se stavěl jednomegawattový solární park za 70 až 80 milionů korun, dnes se vejde do 20 milionů – navzdory faktu, že stavět na střechách je dražší než na poli. Nové fotovoltaiky jsou taktéž dotované, ale z fondů Evropské unie. Ty úspěšným zájemcům hradí 40 až 80 procent uznatelných nákladů. Jen firmy z „příliš bohaté“ Prahy mají smůlu – nedostanou ani korunu.
Zato mimo hlavní město se výstavba svižně rozjíždí. Velké střešní fotovoltaické parky vyrůstají na střechách výrobních podniků, nákupních center, velkoskladů, mrazíren i vodáren. Dotaci na vlastní ekologický zdroj energie získala třeba i soukromá nemocnice NH Hospital v Hořovicích.
Odstartovalo to Lego
První náznaky oživení zájmu o využití energie slunce se objevily již v loňském roce. Tehdy si 520kilowattovou fotovoltaiku pořídila teplárenská firma C-Energy Planá, další větší zařízení o výkonu 407 kilowattů vyrostlo na střechách budov zlínské plastikářské firmy Spur. Celkem podle odhadu Solární asociace loni v Česku přibyly solární panely o výkonu 25 megawattů, polovina z toho na rodinných domech.
Letos přišla řada i na větší projekty. Na počátku roku nainstalovala firma Dalu celkem 3570 fotovoltaických panelů na střechy výrobního závodu Lego Production v Kladně. Instalovaný výkon se těsně přiblížil hranici jednoho megawattu. Lego si od této investice slibuje ekologizaci výroby, konkrétně mu umožní snížení uhlíkové stopy o pět procent.
David Tramba
Podle zjištění týdeníku Hrot tento projekt nebude svou velikostí ojedinělý. Další jednomegawattová solární elektrárna vyrostla na střechách výrobce zmrzlin Euroice na okraji Hradce Králové. Zakázku v hodnotě 16,2 milionu korun bez DPH vysoutěžila pardubická firma Assortis. Zařízení je již hotové a čeká se už jen na udělení licence k výrobě elektřiny od Energetického regulačního úřadu.
V pořadí třetí jednomegawattová solární elektrárna má vyrůst do září na střechách výrobního podniku Thermo Fisher Scientific Brno. Tento podnik, dříve působící pod názvem FEI Czech Republic, se zabývá výrobou elektronových mikroskopů a postupně navyšuje produkci. V předminulém roce utržil téměř 13 miliard korun.
Mezi dalšími firmami, které plánují letos investovat do střešních panelů, lze nalézt řadu známých jmen. IKEA osadí fotovoltaikou své velkoprodejny v Brně a Ostravě. Co se týká retailu, přidá se také dm-drogerie markt, Hruška a Solvent ČR. Solární panely přibudou také na střechách obchodních center Futurum Brno a Oaza Kladno. Skoro půlmegawattová elektrárna vyroste v areálu Vodárny Káraný ve středních Čechách.
Desetkrát víc
Solární panely na střechách sice přibývají, ale předseda Solární asociace Jan Krčmář nadšení mírní. „Boom to rozhodně není, v okolních zemích se staví až desetkrát víc než u nás. Střešní instalace se navíc stavějí pomaleji než pozemní,“ uvedl Krčmář.
Ke skutečnému solárnímu boomu číslo dvě by musela vláda obnovit režim zvýhodněných výkupních cen a neodmítat fotovoltaiky umístěné na zemi. Za tuto možnost lobbují jak firmy a asociace ze solární branže, tak Skupina ČEZ, ale ministerstvo průmyslu a obchodu zůstává kategoricky proti.