Smrtící rakety v Polsku: Zkoušku prezidentské rozvahy vyhrál generál Pavel. O parník

První vážný test prezidentských kandidátů má jasného vítěze.

Smrtící rakety v Polsku: Zkoušku prezidentské rozvahy vyhrál generál Pavel. O parník
Petr Pavel při oslavách výročí 17. listopadu | foto Profimedia.cz

Člověk je tvor přizpůsobivý, a stejně jako se naučil žít s covidem, velká část veřejnosti si postupně zvykla také na válku probíhající jen pár tisíc kilometrů od evropských metropolí. Čas od času ale přijde událost, která vytrhne z letargie i ty největší stoiky.

K jedné takové došlo minulý týden v úterý, kdy se během odpoledne objevila velmi znepokojující zpráva z Polska. Na vesnici poblíž ukrajinských hranic dopadly údajně ruské rakety, které zabily dva civilisty. Asi každému muselo po jejím přečtení zatrnout: zdálo se, že se Evropa o pořádný kus přiblížila skutečné světové válce.

Hrozba možného zatažení NATO do ostrého konfliktu vybudila k akci také politiky. A mnoho z nich předvedlo, že je ani nedostatek informací neodradí od ostrých výroků nebo naopak trapných gest plných patosu. Jak si vedli čeští prezidentští kandidáti?

Majitel ANO Andrej Babiš se na Twitteru blýskl kýčovitým příspěvkem v polštině, kde vyjadřoval účast rodinám obou obětí, ujišťoval, jak moc na ně myslí, a sliboval věrné přátelství. Danuše Nerudová zase nejprve vyzvala k rozhodnému postupu vůči Rusku, aniž by se skutečně potvrdilo, odkud raketa přilétla. Pak přispěchala i ona s výkřikem v polštině: Polští přátelé, jsme s vámi!

Jako jestřáb se projevil poněkud překvapivě také Josef Středula. A generál Petr Pavel? Ten zveřejnil téměř prezidentský projev, kde vysvětlil dosud známé okolnosti incidentu, a hlavně: uklidnil diváky, že nemusí hned čekat jadernou válku.

Když se o den později ukázalo, že skutečně nešlo o ruskou raketu (jakkoli fakticky je samozřejmě Rusko viníkem) a výbuch způsobila zbloudilá střela ukrajinské protiletecké obrany, bylo o vítězi této malé soutěže ve státnické rozvaze rozhodnuto.