Smažte TikTok. Úřad varuje před sociální sítí oblíbenou u dětí

Sociální síť TikTok je velkým bezpečnostním rizikem a Češi by ji měli přestat používat. Varování vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Smažte TikTok. Úřad varuje před sociální sítí oblíbenou u dětí
ilustrační foto | Irina Shatilova / Shutterstock.com

TikTok je spolu s YouTube a Instagramem nejvíce užívanou sociální sítí dětí a mladých Čechů. Jenže zatímco videoportál YouTube a na fotografiích založený Instagram jsou provozovány podle západních standardů, TikTok vznikl v Číně. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost je čínská sociální síť nebezpečná. Úřadu se nelíbí například způsob, jak zde sbírají osobní data uživatelů a jak s nimi dále pracují.

„Obava z možných bezpečnostních hrozeb vyplývá především z množství shromažďovaných dat o uživatelích a způsobu, jakým jsou sbírána, nakládání s nimi a v neposlední řadě také z právního a politického prostředí Čínské lidové republiky, jejímuž právnímu prostředí je podřízena společnost ByteDance, která vyvinula a provozuje sociální platformu TikTok,“ uvedl úřad v prohlášení.

Varování cílí zejména na fyzické osoby, instituce či soukromé společnosti, které využívají informační infrastruktury, informační systémy základní služby a mají přístup k významným státním informačním systémům. Podle doplnění ředitele NÚKIB Lukáše Kintra by však aplikaci a sociální síť jako celek neměli užívat ani běžní občané. I jejich osobní data jsou totiž v nebezpečí.

„Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mě to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování České republiky a bezpečí každého z nás,“ sdělil ředitel Kintr. 

NÚKIB hodnotí hrozbu jako „vysokou“. Znamená to, že možnost zneužití shromážděných dat TikTokem je pravděpodobná, až dokonce velmi pravděpodobná. V případě, že budou uživatelé nadále využívat aplikaci TikTok, bude o nich aplikace dále sbírat velké množství dat, která nejsou relevantní pro fungování samotné aplikace. „Ale mohou být v budoucnu zneužita,“ varuje úřad.

Podle průzkumu pro spolek Scholarum je TikTok populární zejména u dětí a náctiletých. Po Instagramu a YouTube je třetí neužívanější sociální sítí. „Profily na TikToku jsou zcela veřejné. Vaše děti tak mohou být na TikToku sledovány doslova kýmkoli,“ varoval spolek rodiče.