Aktuálně jsme v 90 zemích, primárně v západním, moderním světě, říká Martin Felcman z Productboardu
Productboard / Shutterstock.com, koláž Hrot24
Zkušenosti českého jednorožce
Rozhovor
Největším korporacím ujíždí AI vlak. Když nezrychlí, za pár let tu třeba nebudou, říká Martin Felcman z Productboardu
Miliardový Productboard pomáhá firmám jako Amazon, Salesforce nebo SAP vyhodnocovat odezvu jejich zákazníků a dál růst. V největších korporacích světa ale aktuálně cítí nejistotu. „Velké firmy vnímají, že jim ujíždí vlak. Nejsou připravené na nástup umělé inteligence,“ říká pro Hrot24 Martin Felcman, jeden z nejvýše postavených Čechů v Productboardu. „Chápou, že když rychle nezareagují, za dva nebo tři roky tu už nemusí být. Rozumí i tomu, že se k inovacím neprošetří. A tak průměrná výše našeho kontraktu roste.“
redaktor
„V Productboardu se teď děje hodně zajímavých věcí,“ říká na úvod Martin Felcman, který má v jednom z českých jednorožců jako Senior Director of Product Management na starosti právě produkt.
„Přemýšlíme nad vývojem umělé inteligence, u nás je to ale specifické. Jsme lídrem v product managementu a pomáháme s ním ostatním firmám. Chceme si tak být jistí, že budoucnost vidíme správně.“
„Software, který vyvíjíme, se hodně mění. Projektovat, jak bude product management vypadat za pár let let, je těžké, všechno se vyvíjí velmi rychle. Můžeme ale zkoumat různé analogie a orientovat se podle nich,“ popisuje svou aktuální strategii a pokračuje tím, na koho Productboard aktuálně cílí.
Byznys mezi Francií a Českem je obrovský. Spor o Dukovany ho nesmí poškodit, říká šéf francouzsko-české komory
„Dlouhodobě lákáme větší a větší zákazníky. Teď nás používají ty největší firmy na světě, nebo se s nimi alespoň bavíme. Přizpůsobili jsme jim náš produkt, částečně jsme ho přepsali. A zjistili jsme zajímavou věc: hodně i těch největších firem funguje jako takový průtokový ohřívač. Přidají novou funkcionalitu, ale později už se k ní nevracejí. My se je snažíme přimět k tomu, aby se na své portfolio produktů a jejich funkcionalit znovu podívaly a uvědomily si, jak je používají a jakou na ně mají zpětnou vazbu. A díky tomu dosáhly toho nejlepšího řešení.“
Kde tedy podle Productboardu budeme, co se týká umělé inteligence, za nějakých pět let?
Srovnejme si AI změny s nástupem internetu. Tehdy byl v softwarovém byznysu největší problém s tím, jak produkt distribuovat. Posílal se na cédéčkách, uživatelé si ho museli nainstalovat a řešit související problémy.
Před nástupem umělé inteligence představoval největší problém vývoj. Tedy to, že někdo musí software napsat. Tomu se všechno přizpůsobovalo. V současnosti už je ale relativně jednoduché a levné postavit prototyp produktu, inženýring už nebude tím hlavním. Půjde o to, jak dobře rozumíte trhu a zákazníkům.
Jde o to, nevyvíjet produkty, které budou reagovat na hypotetické problémy, ale nikdo je v praxi nepotřebuje.
Nový produkt v budoucnu postaví kdokoliv, důležité bude ale, jak ho odliší od ostatních a jak dobře bude řešit problémy svých zákazníků. A aby se tohle povedlo, musíte jim skvěle porozumět. A v zákaznickém feedbacku jsme jako Productboard velmi dobří. Stejně jako v tom, jak zlepšit produktivitu.
Když to zjednoduším, programy už nebudou psát lidé, ale umělá inteligence a lidé ji jen povedou správným směrem?
Spějeme k tomu, že lidé budou umělé inteligenci zadávat instrukce a korigovat ji. Když použiji analogii, dřív také někdo obráběl na soustruhu a dnes zadáváme instrukce stroji, který obrábí.
Ty instrukce ale budou podložené velmi silnou zkušeností. A když třeba lékaři založí technologickou firmu, která bude řešit medicínské věci, bude to naprosto skvělé, všechno budou mít podložené.
Přesně o tohle do budoucna půjde. Zároveň ale platí, že v současnosti jsme schopni načerpat zkušenosti daleko rychleji díky tomu, že pracujeme s cílovými uživateli. Jde totiž o to, nevyvíjet produkty, které budou reagovat na hypotetické problémy, ale nikdo je v praxi nepotřebuje.
Podle vašeho interního průzkumu má celkem 75 procent technických ředitelů problémy s návratností investic z produktového vývoje. O tom tedy mluvíte?
Drtivá většina dříve vyvinutých funkcionalit se dnes vůbec nevyužívá, obrovské investice jsou ztracené. Jde právě o to, že v minulosti se všichni soustředili na vývoj, na to, něco vyrobit a dostat to ven. Ale nevěnovali se tomu, jestli to, co vyrábějí, zafunguje a bude to někdo používat. V tomhle může umělá inteligence neuvěřitelně pomoci.
Může pomoci i s těmi řešeními, které skončily v uvozovkách ve sklepě a nikdo je nepoužívá? Mohou se vrátit do hry?
Jasně, na všechno jde navazovat a u softwarových produktů mnohdy probíhá interaktivní vývoj. Ty věci se tak dají poupravit relativně snadno. Dělá se to také tak, že vypustíte produkt na trh, sbíráte zákaznickou odezvu a ze všeho toho vydestilujete řešení, které bude lidem nejvíce vyhovovat.
Takovýto cyklus zlepšování se dnes extrémně zrychluje. Už netrvá dva roky jako v minulosti, ale dny nebo dokonce hodiny. Opět jde o to, jak dobře rozumíte zákazníkům a jejich potřebám.
Jak tedy vy přistupuje k práci se zákaznickou zkušeností?
Máme více než 400 zdrojů, jimiž k nám mohou firmy dodat zpětnou vazbu z různých systémů. Všechny informace, které o svých zákaznících mají, skončí v Productboardu, kde s nimi pracujeme. Sumarizujeme je a kategorizujeme je, a to i díky automatizaci a umělé inteligenci.
Takhle pracujeme s uživatelskými výzkumy, s ohlasy ze zákaznické podpory, s tisícovkami denních e-mailů, reakcemi na zkušební vypouštění produktů. Vlastně se vším, na čem se se zákazníky domluvíme. I my sami tyto systémy používáme. To je myslím náš recept na úspěch.
Říkal jste, že teď se zaměřujete na ty největší firmy světa. Pracujete třeba pro SAP nebo Amazon. Jak aktuálně vypadá vaše spolupráce?
U těch největších firem to bývá tak, že používají náš software, ale pracujeme s nimi ještě v dalších rovinách. Intenzivně se zabýváme jejich zpětnou vazbou a ony nám pomáhají náš produkt dál designovat.
Jsme lídrem trhu a chceme jím zůstat. Běžíme maraton, ne sprint.
Náš přístup oceňují, stejně jako to, že za nimi třeba i přiletíme, dva dny s nimi sedíme u stolu a řešíme jejich problémy. Podobně jako to, že naše oddělení služeb jim pak pomáhá jejich produkty dál přizpůsobovat na základě zpětné vazby zákazníků a jejího vyhodnocování.
Znamená to, že malé firmy už pro vás nejsou zajímavé?
Stále pro ně pracujeme, ale více přece jen investujeme do potřeb větších organizací. U menších zákazníků cítíme také větší tlak na cenu, někdy přecházejí na levnější řešení.
Productboard je spíše prémiovým produktem a některé menší firmy volí spíše možnosti, které mají více funkcionalit najednou. Naopak větší firmy si uvědomují, že se k inovacím neprošetří. Průměrná cena kontraktu u nás roste.
Kolik činí průměrná výše vašeho kontraktu?
To vám bohužel říct nemůžu. Ale u největších zákazníků se bavíme o vyšších statisících až nižších milionech dolarů ročně.
Jaká je ve firmách typu Amazon atmosféra? Mířím na nástup Donalda Trumpa a na to, co se teď ve Spojených státech děje…
Trochu to zobecním. Pracujeme přece jen hlavně se softwarovými společnostmi a na ty ta politika tolik nedoléhá. Velké firmy ale cítí, že jim ujíždí vlak, pokud jde o umělou inteligenci. Je to stejné jako u jiných technologií, těm velkým organizacím nějakou dobu trvá, než vymyslí, jak je adoptovat.
Samozřejmě to úplně neplatí u firem, které inovace vedou, jako je třeba Microsoft. Ostatní mají strach ze změny, který je ale přirozený.
Nikdo neví, jak to tu bude za dva tři roky vypadat, velké firmy ale mají delší cykly a nejsou schopné tak rychle změnit své procesy. Je to pro ně však životně důležité, pokud nezrychlí, za pár let nemusejí existovat.
Stejně jako nejistota ale rezonuje i produktivita. Firmy si procházejí další vlnou propouštění. První způsobil covid, větší tlak na produktivitu a nejistota trhů. Druhá přichází právě s AI nástroji, které pomáhají generovat kód. Vývojářské týmy už mnohdy nemusí být tak velké.
Propuštění probíhalo i v Productboardu. Jak jste na tom aktuálně?
První fáze propouštění se týkala celého trhu, na kterém působíme, tedy i nás. Druhý aspekt spočíval právě v našem přeorientování se na větší zákazníky. To tedy byla spíše obměna lidí.
S kapitálem, který máme i díky investorům, totiž dlouhodobě zacházíme spíše opatrně, nepálíme ho tak rychle. Pokud budeme chtít být příští měsíc profitabilní, budeme profitabilní.
Jsme v komfortní situaci, v bance máme peníze od investorů, které nám vydrží na několik příštích let. Nehrozí nám krach nebo něco podobného. Jsme lídrem trhu a chceme jím zůstat. Běžíme maraton, ne sprint. A proto jsme spíše opatrnější.
A noví klienti nebo nová působiště? Můžete už něco zmínit?
Aktuálně jsme v 90 zemích, primárně v západním, moderním světě. V Asii tolik nejsme. Dál se budeme soustředit na Severní Ameriku a na západní Evropu. Jak jsem ale říkal, stále více komunikujeme s těmi největšími firmami. A další tedy mezi naše zákazníky pravděpodobně přibydou.
Martin Felcman
Senior Director of Product Management společnosti Productboard
Ve firmě působí s přestávkou od roku 2018, začínal jako Senior Product Manager
Zkušenosti má rovněž z technologických startupů Deepnote, Operam nebo ROI Hunter
Vystudoval ČVUT v Praze a vzdělávací program absolvoval rovněž na University of Seoul