Proč nemá datel otřes mozku aneb Pěnici z kukačky neuděláš

Vědecké omyly jsou stejně staré jako věda sama. Lobotomie, frenologie, armádní IQ testy i slepá víra, že orba přinese na vyschlé americké prérie déšť, patří k těm nejhorším

Proč nemá datel otřes mozku aneb Pěnici z kukačky neuděláš
ilustrace | Vojtěch Velický

První vědecká studie, která se zabývala tím, proč si datel svým zběsilým klováním do stromů nezpůsobí otřes mozku, vyšla již roku 1976. Na první pohled to bylo zajímavé téma, a tak v příštích letech následovala celá plejáda datlích studií.

Biologové, fyzikové i lidé z technické praxe pitvali datly ostošest, jejich hlavy a krky podrobovali zkoumání tomografem, sestavovali mechanické „klovací“ modely. Pozoruhodnou odolnost datla, který je schopen bez jakýchkoli následků až dvacetkrát za sekundu udeřit zobákem do tvrdého dřeva, vysvětlovali nejčastěji houbovitou strukturou datlí lebeční kosti, popřípadě dlouhým jazykem, které měly být údajně schopné údery tlumit.

Řada vědců navíc hledala způsob, jak výhody datlí fyziognomie využít v praxi. Tak třeba jihokorejská studie z roku 2008 testovala (dokonce střelbou ze vzduchovky) speciální – údajně z datlí lebeční kosti odvozené – „mikrogranulární lůžko“ naplněné miniaturními skleněnými kuličkami a dospěla k závěru, že odolává otřesům lépe než stávající antivibrační průmyslové přípravky.

Také firmy vyrábějící sportovní vybavení se rády nechávaly přesvědčit a uváděly na trh přilby inspirované datly. Například britský „průmyslový designér“ Anirudha Surabhi vylíčil před osmi lety BBC dojemný příběh o tom, jak mu při nehodě praskla cyklistická přilba, a zkonstruoval proto vlastní – datlí. „Je jedním z mála ptáků, u nichž nejsou zobák a lebka spojeny,“ vysvětloval (trestuhodně pavědecky) Surabhi s tím, že tuto nárazy absorbující technologii okopíroval. Jako obchodní plán to nemělo chybu. Koneckonců který cyklista nebo hráč amerického fotbalu by nechtěl, aby jeho drahocenný mozek chránila přilba certifikovaná přírodou?

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit