Pražákovi stojí v cestě do slovenských chemiček už jen antimonopolní úřad

Investiční skupina Kaprain Karla Pražáka je o krok blíže převzetí Fortischemu

Pražákovi stojí v cestě do slovenských chemiček už jen antimonopolní úřad
Chemička Fortischem | fortischem.sk

Kaprain chce převzít zadlužené chemické závody Fortischem ve slovenských Novákách, které dosud ovládal slovenský byznysmen Mario Hoffmann. V nejbližších dnech požádá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby tento záměr schválil. 

Do rozhodnutí úřadu bude společnost Fortischem plně kontrolovat nezávislý krizový management. „Společnost Fortischem má nejen velký potenciál, ale bohužel také značné potíže. V případě souhlasu regulátora budeme proto hledat způsob, jak tyto tradiční chemické závody zachránit a vdechnout jim nový život,“ vysvětluje výkonná ředitelka skupiny Kaprain Romana Benešová.

Jakýkoli vliv či kontrolu nad společností Fortischem bude moci skupina Kaprain získat teprve po schválení ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Do té doby by měla současnému majiteli poskytnout provozní financování. To Fortischem využije například na doplacení mezd. Firma je neplatila od prosince.

Společnost po miliardáři Mariu Hoffmannovi převzal krizový manažer Ján Hartl z firmy Maxim Pharm a tým poradců z PwC. Pokud úřady Pražákovi, který v Česku vlastní ústeckou Spolchemii, operaci posvětí, Hartl by měl Kaprainu společnost prodat.

Úřad bude zkoumat zejména to, zda Pražákova chemická produkce v Ústí nad Labem není příliš podobná tomu, co dělá Fortischem. Spolchemie neboli Spolek pro chemickou a hutní výrobu má dnes hlavní dvě výrobní části – oblast anorganiky a oblast syntetických pryskyřic.

V roce 2019 utržila přes šest miliard korun a provozní zisk před odpisy EBITDA dosáhl 740 milionů korun.

Před několika týdny slovenský miliardář Mario Hoffmann obeslal zaměstnance své chemičky Fortischem, patřící do jeho skupiny Energochemica, dopisem, ve kterém uvádí, že firmu prodává za jedno euro novému investorovi. Jako důvod uvedl snahu zachovat práci asi 700 zaměstnanců.

Důvodem jsou ekonomické problémy slovenského miliardáře a také ostrý obchodní spor mezi ním a nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem. Jeho skupině Hoffmann údajně dluží stovky milionů eur. Jen za chemičkami držela PPF Banka splatné pohledávky za více než 50 milionů eur. Hoffmannovi by údajně měla zůstat chemická výroba bývalého Chemka na východě Slovenska. 

Pozici PPF Banky údajně převezme právě Pražák, Kellnerův dlouholetý obchodní spojenec a expert na obchod s pohledávkami. Od loňského roku jde navíc o investora v chemii. Přes 50 procent Spolchemie se mu podařilo ovládnout zhruba před rokem.