Pátí nejhorší. Ale proč?
Česko je na tom ve výhledu OECD hůře než okolní země. Dopátrat se důvodu je ale téměř nemožné
spolupracovník redakce
Co jsme komu udělali, že se na jedné straně i v cizině hovoří o Česku jako o zemi, která udělala při nástupu koronaviru správné věci ve správný čas, ale na straně druhé zaplatíme za krizi v mezinárodním srovnání tak vysokou ekonomickou cenu?
Čerstvý makroekonomický výhled Mezinárodní organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dopadá pro Česko hůř než pro kteréhokoli z našich sousedů. Pátý největší pokles ze všech sledovaných ekonomik na světě, minus 9,6 procenta v základním scénáři a opravdu krutých minus 13,2 procenta v případě druhé vlny? Česko by tak bylo hned za covidem-19 hodně zasaženými ekonomikami typu Španělska, Francie, Itálie a Velké Británie.
Slovenské překvapení
Karanténa sice byla pojata přísně, ale nikoli drakoničtěji než třeba v ostatních zemích Visegrádu nebo v Rakousku, tempo uvolňování je rovněž obdobné. Člověk si může myslet o české byrokracii, brzdící a komplikující čerpání nejrůznějších podpůrných programů, cokoli. Ony se ale nakonec rozběhnou a v celoročním vyjádření se ukáže, že vláda utrácela jako o život.
Sousední Rakousko s vyšší závislostí na cestovním ruchu bude podle přehledu postiženo daleko méně (-6,2 procenta, respektive -7,5 procenta v případě druhé vlny). Nejvíc ale překvapuje Slovensko. Přece jen je jeho ekonomika rozsahem poloviční a je stejně otevřená mezinárodnímu obchodu. Čtyři automobilky na pětimilionovou zemi a nejvyšší výroba v přepočtu na obyvatele ji činí ještě závislejší na automotive než Česko, kde se nejen montáž, ale v podstatě celý dodavatelský řetězec na dlouhé týdny zastavil. A přece má mít Slovensko nižší pokles, zejména v simulaci, která počítá s příchodem druhé vlny.
Špatné investice
Člověku to opravdu vrtá hlavou, jak se v OECD k těmto číslům dopracovali. Jak je vidět v grafice přiložených složek HDP, česká vláda masíruje poptávku docela usilovně, zatímco domácnosti potřebují dostat dávku sebedůvěry, ale že by nějak Češi vybočovali z řady, to se říct nedá.
Na čem to v modelu OECD ve skutečnosti hapruje, jsou velmi špatná čísla na investicích, kdy hrubá tvorba kapitálu má klesnout letos o 22 procent, ale na Slovensku o 28,9 procenta. Česká vláda přitom své investice navyšuje a je jasné, že by bylo dobře, kdyby doplňkovými přídavky motivovala kraje a municipality, aby svoje investice zvyšovaly. Ten přehmat s krácením rozpočtů se dá napravit. A kdy jindy je dobrá doba pro veřejné investice do projektů se stavebním povolením než teď.
Jenže to nevysvětluje problém této černočerné předpovědi. Autor tohoto článku se poptával chytrých hlav v Česku, čím to může být, a nedovedl mu to přesvědčivým způsobem vysvětlit nikdo. Pokud máte někdo nějaký nápad, pište na hrot@tydenikhrot.cz.