EU vizionářská. Pandemii čínského viru předpověděla v komiksu

Před hrozbou celosvětové pandemie nevarovala jen věda, ale i literatura. Už v roce 2011 vydala EU komiks o rozšíření viru z Číny.

EU vizionářská. Pandemii čínského viru předpověděla v komiksu
reprofoto | Publications Office of the EU

„Paní Wenling Chanová a její přítel z budoucnosti jsou zapleteni do vzrušujícího dobrodružství. Mají přesvědčit lidi, aby jednali společně a zachránili svět.“ Tak zní anotace na komiks Infected, který v roce 2011 vydala Evropská unie. Předpovídá rozšíření celosvětové pandemie viru, který unikl z čínské laboratoře.

Kromě tohoto faktu, jež může připomínat současnou pandemii koronaviru, je zajímavé zejména to, že padesátistránkový komiks byl podpořen částkou 86 tisíc eur (v přepočtu 2,4 milionu korun) z peněz evropských daňových poplatníků, všiml si německý Wirtschaftswoche

Virus se šíří z Číny

Autorem komiksu je Francouz Jean-David Morvan, ilustrace obstaral čínský kreslíř Chuang Ťia Wej. Děj příběhu začíná ve špičkové laboratoři v Pekingu, ze které se dostanou i přes nejpřísnější bezpečností opatření patogeny, jež se rozšíří do celého světa. 

Cílem díla bylo přitáhnout k tématu pandemie mladé čtenáře a také zdůraznit potřebu mezinárodní spolupráce při zavádění restrikcí v boji proti šíření viru. V příběhu kombinujícím akci a dlouhé didaktické „bubliny“ aktérů vystupuje rovněž odborník OSN na pandemie Samuel de La Mancha.

Expert na pandemie v komiksu vysvětluje, že 75 procent všech globálních infekčních chorob pochází ze zvířat a že počet nových chorob exponenciálně roste. Postava má předobraz v bývalém poradci OSN pro chřipku a ptačí chřipku Davidu Navarrovi, jenž nyní pracuje jako poradce WHO pro nemoc covid-19. „Svět by mohl být zasažen během několika dní,“ varuje de La Mancha ve smyšleném příběhu a poukazuje na prohlubující se globalizaci společnosti.

Miliarda obětí

V komiksu se pandemie vymkne kontrole a zemře při ní miliarda lidí. Vládu nad světem ovládnou mafiánské skupiny. Lidé a zvířata nesmí přijít do vzájemného kontaktu. Přichází samozřejmě i ponaučení. „Nikdo nevěřil oficiálním institucím, které byly obviněny z toho, že nepředvídaly, co se děje,“ pronáší hlavní hrdina. 

Čtenář se také dočte o tom, že ani odborníci nevědí vše a že je pro vysoce postavené politiky obtížné sdělovat lidem, že v následujícím období bude panovat nejistota. Příběh řeší i těžkosti spojené s dodržováním karantény, protože u lidí propukají kvůli izolaci deprese. 

Komiks Infected
Evropská unie

Hlavní hrdina naštěstí disponuje strojem času, takže může vše napravit. V ideálním světě zadavatele publikace z Bruselu nakonec zavládne spolupráce a spojenými silami dokáží Evropská unie, Spojené státy a Organizace spojených národů pandemii viru B1049 porazit. 

Nakonec fakta 

Dodatek ke komiksu ještě na několika stránkách vysvětluje fakta. Například proč příběh začal v Pekingu. V roce 2006 se tam totiž konala první mezinárodní konference o ptačí chřipce a pandemiích chřipky, kterou spolupořádala také Evropská komise. Během konference se účastníci včetně Číny zavázali, že budou veškeré informace a biologické materiály o šíření ptačí chřipky sdílet.

Autoři příběhu si také vybrali specializovanou laboratoř s nejnebezpečnějšími patogeny úrovně čtyři (P4). Podobné zařízení se ve skutečnosti nachází také ve Wu-chanu, ze kterého se začala nová nemoc covid-19 šířit.

Minimální dopad

Dopad komiksu na mladé čtenáře byl ale podle německého týdeníku minimální. „Bylo vytištěno pouze pět tisíc exemplářů, distribuovaných přes kanceláře zastoupení Evropské unie v Asii,“ napsal Wirtschaftswoche.

„Osvětový“ komiks není prvním z dílny Evropské komise. Infected byl inspirován jiným kresleným příběhem, který vydal v roce 2003 Evropský parlament. Dílko Rozbouřené vody mělo srozumitelnou formou vysvětlovat legislativní proces v EU. Dobrodružství europoslankyně Iriny Vegy, jež bojuje za čistou vodu, bylo dokonce vytištěno v nákladu 500 tisíc kusů. Náklady tehdy činily čtyři miliony eur (110 milionů korun). Už v té době vydání vyvolalo kritiku a obvinění z plýtvání finančními prostředky unie.