Pandemie vyhání Lego z centra Prahy

Pandemie koronaviru uzavřela i muzea a výstavy, a to včetně dvou expozic proslulého dánského výrobce stavebnic Lego. Jejich další existence v centru Prahy je nejistá.

Pandemie vyhání Lego z centra Prahy
Miloš Křeček | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Před Vánocemi bylo možné naposledy zhlédnout výstavu modelů českých hradů, zámků a dalších významných budov Czech Repubrick. Ta se poslední tři roky nacházela v suterénu obřího hračkářství Hamleys na Příkopech. Podle známého investora a fanouška stavebnic Lego Michala Šnobra, který za výstavou stojí, se však lokalita v centru hlavního města neosvědčila. 

„Nemělo to takový efekt, jaký jsme čekali. K tomu se navíc přidal covid,“ řekl Šnobr týdeníku Hrot s tím, že se opci na prodloužení nájemní smlouvy rozhodl nevyužít. Výstava cílila na zahraniční návštěvníky hlavního města, podle Šnobra se však ukázalo, že ti mají na pobyt v Praze vyhrazený omezený čas a v konkurenci s dalšími lákadly je Czech Repubrick zaujala příliš málo.

Modely Karlštejna, Národního muzea či katedrály svatého Víta se proto v následujících měsících přestěhují na Lipno, kde by podle vývoje koronavirové situace měly být v létě opět k vidění. Právě na Lipně vlastní Šnobr skrze síť Amenity Resorts několik rekreačních areálů. „Výstavu na Lipně chceme ukázat oproti Hamleys na dvojnásobné ploše,“ dodal Šnobr. Část výstavy se v současnosti nachází také na zámku Děčín, kde by měla zůstat až do března.  

Nejistá je i budoucnost nedalekého Muzea Lega na Národní třídě, které patří největšímu sběrateli dánské stavebnice na světě Miloši Křečkovi. Ten svou sbírku vystavuje také v pobočkách muzea v Poděbradech, Špindlerově Mlýně, Jeseníku a Kutné Hoře, kde funguje i hotel, jehož pokoje jsou vybaveny známými stavebnicemi. 

Právě pražské muzeum však plánuje vlastník přesunout z centra města na okraj Prahy, pokud se situace brzy neobrátí a cenné stavebnice nebudou smět brzy opět obdivovat turisté. „Majitelé nám dali v době pandemie docela dobrý nájem, ale ani tak nevím, co bude příští rok. Sbírku proto možná přestěhujeme na okraj Prahy. Je to nouzový plán, ale centrum Prahy, kde je nájem oproti Poděbradům desetinásobný, je v době pandemie velká nevýhoda,“ říká Křeček s tím, že definitivní rozhodnutí padne až v průběhu roku 2021. 

Nákladný provoz muzeí podle něj do značné míry financují tržby přilehlých prodejen lega. Ačkoli v době koronaviru zaznamenala společnost značný nárůst prodejů přes internet, výpadek to nenahradí. Podle Křečka by firma mohla přestát rok krize, koronavirus však ochromuje chod české ekonomiky už téměř celý rok. 

„Myslím, že kdo zdravě podniká, musí rok krize přežít. Pomáhá nám i kurzarbeit, Antivirus a další podpora ze strany státu,“ míní Křeček. Ten je vedle muzeí zastřešených společností LeMi spolu s otcem vlastníkem sítě známých pražských řeznictví KK Miloš Křeček. 

Nejistá doba přitom vede i ke zvýšenému zájmu o lego, které je považováno za bezpečnou investici. Více o ukládání peněz do známých stavebnic si můžete přečíst v tištěném vydání týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 4. ledna 2021.