Optimistická předpověď. Pandemie skončí v roce 2022, věří WHO

Vánoční optimistická zpráva: pandemie by podle předpovědi WHO měla v příštím roce skončit. Má to ale háček.

Optimistická předpověď. Pandemie skončí v roce 2022, věří WHO
ilustrační foto | Profimedia.cz

Příští rok můžete vyhlížet s nadějí. Pokud tedy věříte Světové zdravotnické organizaci (WHO). Podle ní by totiž právě v roce 2022 měla skončit pandemie covidu-19. Na posledním letošním brífinku organizace se na tom shodli její vysocí představitelé.

„Rok 2022 musí být koncem pandemie covidu-19,“ uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Po dvou letech už virus dobře známe a máme všechny nástroje, abychom s ním mohli bojovat,“ dodal s odkazem na vakcíny a nově vyvíjené léky.

Právě na očkování WHO spoléhá nejvíce. Podle její projekce by měl být v příštím roce dostatek zásob, aby bylo možné naočkovat veškerou dospělou populaci na světě dvěma dávkami a rizikovým skupinám zajistit posilující dávku. Hlavním předpokladem je efektivita a zajištění rovnosti při distribuci.

„Pokud nenaočkujeme celý svět, nemyslím si, že bychom byli schopni tuto pandemii ukončit,“ varoval Ghebreyesus s odkazem na svou dřívější kritiku bohatých států, které podle něj neprojevily dostatečnou solidaritu s rozvojovými zeměmi v otázce přerozdělování vakcín. Právě dostupností očkování po celém světě je tak konec pandemie v příštím roce podmíněn. Je otázkou, jak reálné je „spravedlivého“ rozdělení vakcín dosáhnout.

„Mám obavy, jestli máme dostatečnou výdrž, abychom pandemii ukončili. Věřím, že toho jsme schopni,“ přidala se Maria Van Kerkhoveová, technická vedoucí WHO v otázce covidu-19. Podle ní zatím není jisté, zda je varianta omikron skutečně méně riziková než delta.

Poslední výzkumy a studie ale dávají naději. Podle vědců z Královské univerzity v Londýně je pravděpodobnost hospitalizace u lidí nakažených variantou omikron o čtyřicet procent nižší než u nákazy variantou delta. Podle studie Edinburské univerzity je riziko hospitalizace u omikronu dokonce o dvě třetiny nižší než u delty. Obě studie ale zatím čekají na odborné posouzení.

WHO v listopadu představila protipandemický plán na příští rok. Spočívá právě ve spravedlivějším rozložení zásob vakcín, testů a léků proti covidu. Na jeho realizaci podle vlastního vyjádření potřebuje 23,4 miliardy dolarů (516 miliard korun). Prostřednictvím akcelerátoru Access to Covid-19 Tools (ACT) hodlá získané prostředky využít hlavně na pomoc rozvojovým zemím. Zachránit by se tím mohlo prý až pět milionů životů.